Отпада задължителното децата 50 на 50 при развод 27.05 | 11:30

Съдиите са категорични

От iNews.bg

Няма да има задължително деление на времето между родителите 50 на 50, а ще отпаднат и исканията за 127 дни годишно при единия родител и 120 дни при другия. Депутатите от ГЕРБ, ИТН и "Възраждане" са преосмислили крайните си предложения за промени в Семейния кодекс относно споделеното родителство, след остри реакции от съдии и адвокати.

Днес изтича крайният срок за внасяне на промени между първо и второ четене на трите спорни законопроекта, които бяха приети на първо четене на 10 април тази година. Основната причина за преосмисляне на предложенията е, че юристи с дългогодишен опит предупредиха, че в голямата си част предложенията ще създадат още повече проблеми при бракоразводните дела и ще забавят съдебните решения.

В първоначалните законопроекти ИТН настояваше времето на детето да се споделя между двамата родители, като при спор детето не може да прекарва по-малко от 127 дни на годишна база с който и да е от родителите. От "Възраждане" пък фиксираха минимален период от 10 дни за виждане на родител и дете в месеца, което за година прави 120 дни.

Бракоразводни адвокати коментираха, че подобен график би бил сложен за детето, ако е в училищна възраст. "Ако родителят с родителските права живее в "Младост 4" с детето, а другият родител - в Люлин, то поне 2 пъти в месеца за по няколко дни хлапето ще трябва да пътува по-дълго до училище и в работните дни", дадоха пример юристи.

Съдиите са категорични
"Не може да има цел 50 на 50. Целта винаги е най-добрият интерес на детето", заяви съдията от Софийския градски съд Галя Вълкова след приемането на първо четене. Тя коментира задължителните 127 дни с родителя, независимо от възрастта на детето и разстоянието между населените места, в които живеят майката и бащата.


По думите ѝ излиза, че след деветия месец кърмаче ще следва да бъде предадено на баща му, а той може да живее във Видин, а майката в Малко Търново. Съдията напомни, че в Нидерландия редуващото се местоживеене на детето е допустимо само ако двамата родители живеят на по-малко от 10 километра един от друг.

Обществото се разделя на два лагера
Промяната в Семейния кодекс, която най-много раздели обществото, касае споделеното родителство. В края на април се проведоха демонстрации в столицата - едни в подкрепа, други срещу споделеното родителство.

Противниците предупредиха, че точно 127 дни при мама и още толкова при татко би тласнало децата от разбити семейства "в ръцете на бащи-насилници в дома, с ограничителни заповеди". Според тях тези поправки "са плод на лобистки интереси" и заявиха, че са против "узаконяване на токсични отношения".


От друга страна, поддръжниците на споделеното родителство организираха контрапротест пред Министерския съвет. Организатор беше Фондация "За споделено родителство", според която "всяко дете има право да има и майка, и баща в живота си". Те настояха, че България има нужда от законодателна промяна, която да постави най-добрия интерес на детето в центъра на съдебните решения след раздяла.

Какво остава в промените
Въпреки отпадането на крайните мерки, депутатите запазват основните си предложения за възможност съдът да постанови съвместно упражняване на родителските права. Сега това е възможно само при споразумение между родителите.

От ГЕРБ предлагат въвеждане на възможност за съвместно упражняване на родителските права при развод, като още на този етап в съдебното решение да се включи и въпросът с пътуването на детето в чужбина. ИТН също предлагат съдът да може да постанови съвместно споделено родителство при развод, а "Възраждане" въвеждат равнопоставеност на двамата родители при преценката на техния родителски капацитет.

Водещи

Най-четени