Отпушиха колектора край Самоков, който изливаше боклуци в Искър 19.08 | 15:25
Бивш кмет на града разрешил изхвърлянето на отпадъци, довели до запушването на инсталацията

Проблемът със замърсяването на река Искър и едноименния язовир, от който се доставя питейната вода за голяма част от столицаста, вече е решен. "Водоснабдяване и канализация” ЕООД София отстрани запушването на главен колектор №1 в гр. Самоков, намиращ се от източната страна на града до пречиствателната станция за отпадни води. То беше причинено в следствие на безконтролно и неправомерно изхвърлени битови и строителни отпадъци, които вече са извадени от ревизионните шахти по трасето на колектора. Нормалното протичане на отпадните води е възстановено в канализацията и аварийното им изтичане в река Искър е преустановено, съобщиха от регионалното министерство.
По време на работата по отстраняване на запушването непрекъснато са взимани проби от лабораторията на Пречиствателната станция за отпадъчни води в Самоков и са предоставяни на Регионалната инспекция по околна среда и води и Басейнова дирекция за управление на водите. Всички взети проби са в допустимите норми.
Екипи и техника на ВиК ЕООД София работиха на терен в продължение на 4 дни поради факта, че върху канализацията са депонирани големи земни маси, които са затрупали ревизионните шахти. По разпореждане на бившия кмет на Община Самоков, разтоварището от строителни отпадъци е разположено върху трасето на колектора и ревизионни шахти, което от своя страна доведе до изключително трудното им разкриване. Те бяха достигнати на дълбочина 6-7 метра.
Водещи
-
Пожарникари помогнаха на мъж, паднал в шахта в Русе
Екипите на РДПБЗН реагираха и на наводнени помещения в Сеново и пътен инцидент край града
23.05 | 12:45
-
Германия разполага още войски в Литва
„Сигурността на нашите балтийски съюзници е и наша сигурност“, заяви Мерц в четвъртък.
23.05 | 12:15
-
АПИ променя движението по магистралите "Хемус" и "Струма"
Ще има две ленти към Варна и морето, за да се облекчи пътуването през трите почивни дни
23.05 | 11:30
-
Асена Сербезова осъди Прокуратурата за 50 000 лева
"По време на проверките срещнах хора. И на полицаи, и на прокурори им личеше вербално и...
23.05 | 11:15
Най-четени
-
НСИ: С 2 години повече живее българинът след COVID пандемията
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не...
23.05 | 09:45
-
Калин Вельов напусна поста на заместник-министър на културата
Калин Вельов е назначен за заместник-министър на културата на 05.09.2024 г.
23.05 | 10:30
-
За първи път в Северна Македония са лабораторно потвърдени два случая на маймунска шарка
Лекарят, приел пациентите, ги е информирал за получените резултати
23.05 | 10:45