Още по-голям прием в университетите 30.04 | 15:19
Увеличават местата за студенти и докторанти с 2134
Правителството утвърди броя на приеманите за обучение студенти и докторанти във висшите училища и научните организации през учебната 2013/2014 година.
Общият брой на приема на студенти и докторанти от новата учебна година е 57 063 души, от които 47 970 са в редовна форма. През учебната 2012/2013 г. обявеният прием е бил съответно за 54 929 места за първокурсници и докторанти, от които 46 338 – в редовна форма.
Днешното решение определя увеличен планиран прием по приоритетни за обществото области като "Природни науки, математика и информатика”, "Технически науки” и "Здравеопазване и спорт”.
Приет е и размерът на таксите за кандидатстване и обучение в държавните висши училища за учебната 2013/2014 г. Той се утвърждава въз основа на предложенията на академичните ръководства на държавните ВУЗ, които са съобразени с ограниченията, установени в Закона за висше образование, тоест, да не надвишават 2/3 от диференцираните нормативи за издръжка на обучението.
От такси за обучение са освободени курсантите във висшите военни училища.
Водещи
-
Правителството обмисля прогресивно облагане на жилищата
Премиерът предупреди за възможен скок на наемите
18.06 | 17:59
-
АЕЖ иска разследване на заплахи срещу журналиста Димитър Стоянов
Институционален отказ и дела шамари
18.06 | 17:40
-
Регионалният министър: Във Варна масово са си позволявали да се строи незаконно
За цялата местност Баба Алино регионалният министър съобщи, че е констатирано незаконно...
18.06 | 17:20
-
Специалистите от ВМА са извършили чернодробна трансплантация на 58-годишна жена
Донорът е мъж на 46 години. Операцията е извършена вчера и е протекла добре.
18.06 | 17:00
Най-четени
-
Румен Радев: Държавата няма ресурс сама да изгради всички магистрали
Няма как да имаме силна и модерна държава, ако имаме слаби региони, отбеляза той
18.06 | 12:45
-
Петкова: България е на прага на окончателното излизане от „сивия списък“
В сряда беше съобщено, че MONEYVAL е приключил Петия оценителен кръг за България и страната ни...
18.06 | 11:59
-
Румен Радев: Войната отдавна излезе извън окопите и се разпростря върху икономиката, енергетиката, спорта, културата
Министър-председателят постави акцент върху отстояването на интересите на България, особено в...
18.06 | 15:15
-
Какъв документ е необходим, освен паспорта на детето, ако то е под 18 г. и пътува до Гърция с роднини
При съмнение Гранична полиция може да извърши полицейска проверка на МПС
18.06 | 14:15