ПП-ДБ внесе анти транс закон: До 18 години без смяна на пола 12.09 | 16:45

От iNews

В края на дейността на 50-ото Народно събрание седем депутати от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" са внесли законопроект, който би забранил всякаква смяна на пола, хормонална или друга, на лица под 18 години, пише Днес.бг.

Измененията са в Закона за закрила на детето и са подписани от Даниел Лорер, Ивайло Шотев, Катя Панева, Йордан Терзийски, Вяра Тодева и Ивайло Митковски.

В законопроекта още се предвижда наказание за лекари, които биха участвали в подобен процес, както и

глоби от 30 000 до 50 000 лева и отмяна на лекарските права.

Внасянето на законопроект за забрана на операциите за смяна на пола при непълнолетни  стана след като от ПП-ДБ поискаха да се отложи гледането на подобен закон на "Има такъв народ" в парламентарната комисия по демографската политика, децата и семейството.

В началото на август хората на Слави Трифонов внесоха законопроект за промени в Закона за закрила на детето, който забранява да се представят на децата "беседи със съдържание, което не съответства на разбирането за пол на физическите лица като биологична категория", "представянето и или рекламата на половата идентичност като алтернатива на биологичния пол", както и забрана за прилагане или реклама на "медицински дейности с методи или технологии за промяна на биологичния пол на деца". Еврокомисията поиска обяснения за закона срещу Еврокомисията поиска обяснения за закона срещу "ЛГБТ пропагандата в училище"

Законопроектът е на практика продължение на закона на "Възраждане" срещу ЛГБТ "пропагандата" в училище, но съдържа и научни абсурди

- защото няма технологии или медицински методи, които могат да сменят биологичният пол на когото и да е. (То не съществува и "биологична полова идентичност", но това не попречи на депутатите да я вкарат в закон - б.р.)

Проектът на ПП-ДБ също предлага "закрила" на всяко дете от "прилагане на медицински дейности, които целят промяна на фенотипните и други полови белези на генотипния му пол" - реално ограничение на т.нар. операции за смяна на пола, които в действителност променят само вторичните полови белези. Но също така допълва, че децата имат право на "медицински, психологическа, социална и експертна помощ" по въпроси, свързани с пола им.

През преходни и заключителни разпоредби се включва и промяна в Закона за здравето - която

също предвижда забрана на операции и хормонална терапия при деца и предвижда глоби за лекари,

които ги практикуват, но включва и възможно изключение - "освен в случаите, когато съществува сериозна опасност за живота и здравето им".

С това изречение реално се създава възможност за такива интервенции, каквато не съществуваше досега. Легализацията на такива операции и методи за лечение в други държави става именно на базата на твърдението, че при някои деца половата дисфория може да застраши живота им и да доведе до самонараняване или самоубийство, ако не получат възможност за хормонална или друга терапия. В действителност изследвания потвърждават, че децата с подобна диагноза са в пъти по-голям риск от самоубийство от връстниците си. В мотивите

от ПП-ДБ признават, че в България операции за "смяна на пола" дефакто са забранени,

за деца и възрастни - и че в "нормална политическа обстановка" подобна изрична забрана в закона би било напълно безмислена. Според тях обаче "безотговорни политически сили разпалват страховете на хората", като внасят несъщестуващи у нас проблеми.

От ПП-ДБ подчертават, че лица под 18 години нямат капацитета да осъзнаят последствията от процедури за "промяна на пола" - както хормонална терапия, така и хирургически интервенции. Те отбелязват, че според научни изследвания при повечето деца половата дисфория е симптом на друго състояние, а прибързаните хормонални или хирургически интервенции са необратими. Законопроектът най-вероятно ще влезе на обсъждане заедно с този на "Има такъв народ" в следващото заседание на комисията


Водещи

Най-четени