Пазарджик се разминава с кризата с боклука 02.01 | 18:04
Новото депо вече приема отпадъци, бедственото положение обаче остава до петък
Пазарджик се разминава с кризата с боклука. Екоексперти започват проверки на старите сметища на деветте общини, които трябваше да започнат да депонират от вчера отпадъците си на новото регионално депо. Само община Пазарджик обаче обяви бедствено положение и сключи временен договор с оператор на новата клетка. От днес тя функционира и вече приема боклуците от Пазарджик и селата, предаде БГНЕС. Така още в 5:00 часа тази сутрин започна извозването на отпадъци на новото регионално депо.
В края на миналата седмица кметът Тодор Попов обяви частично бедствено положение, за да може да бъде сключен договор с фирма, която да бъде временен оператор на първата клетка, тъй като в момента има процедура по обжалване на избора му. "Депото работи от днес. От сутринта всички фирми си депонират отпадъците на новото регионално депо”, каза Петър Петров, зам.-кмет на община Пазарджик. Засега обаче бедственото положение остава в сила до 5 януари.
Заповедта за определяне на оператор на депото е обжалвана в Комисията за защита на конкуренцията, а жалбата е обявена за неоснователна. Срокът за протестирането й пред ВАС изтича утре, 3 януари. "Надяваме се бедственото положение да не се продължи. Очакваме и останалите осем общини да започнат да разтоварват отпадъците си на новото регионално депо”, допълни зам.-кметът Петър Петров. Имаме вече обаждане от община Батак, за старото сметище започваме работа по проектирането на дейностите по рекултивацията, каза още той. В петък ще стане ясно дали ще се наложи удължаване на бедственото положение в община Пазарджик.
Водещи
-
„Виена Шьонбрун Оркестра“ с трети концерт в София
Австрийските музиканти пристигат с нов празничен репертоар и специална програма, вдъхновена от...
20.11 | 19:15
Най-четени
-
ГЕРБ предлага коледните добавки за пенсионерите, които са под прага на бедност, да бъдат 120 лв
. Това съобщи в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
20.11 | 10:45
-
Служители в администрациите протестират в цялата страна, настояват за ръст на заплатите с 20%
Ирина Ангелова допълва, че ниските доходи ги принуждават постоянно да се лишават и да търсят...
20.11 | 11:45
-
Рецепционисти вече получават до 3000 лева, а хотелските мениджъри – до 120 000 евро годишно
Особено внимание той отделя на нарастващите заплати в бранша, които според него стоят в...
20.11 | 12:45
-
Колко дълго издържат яйцата в хладилника?
По-специално експертът по храните Закари Картрайт обясни колко дълго всъщност издържат яйцата...
20.11 | 11:59