Паметникът Шипка - българският символ на Свободата 03.03 | 13:00

От iNews

Паметникът "Шипка" е единственият паметник в страната, който е изграден с решение на народното събрание и то не кое да е, а Учредителното събрание. Това става 3 дни преди да бъде приета окончателно  Търновската конституция.  На 13 април 1879 г. народните представители обсъждат изграждането на монумент, който да изрази преклонението на българския народ, към всички онези които са допринесли за негово освобождение, включително и в тукощо приключилата руско – турска война, разказа директорът на паметника  – музей "Шипка – Бузлуджа" д-р Чавдар Ангелов: 

"Идеята за паметника се свързва с имената на Петко Каравелов, Петко Славейков и Стефан Беров. Тя оживява благодарение на поборническите дружества, които я поддържат жива до 30 октомври 1920г. - датата на създаване на Комитет за изграждане на паметник за освобождението и възраждането на българския народ. 2 години по-късно символно е положен основният камък на градежа. Строежът започва през 1926г. и продължава до 1930 г. Освещаването му е през месец август 1934 г." 

Първоначалните планове са били лъвът, който е на монумента да бъде монтиран на върха на паметника, но идеята е изоставена по конструктивни и естетически причини и той е поставен на северната фасада, където  е най - добрият естествен подход към него. Откриването на паметника е през 1934, на 26 август той е осветен. Събитието се превръща във всенародно тържество в присъствието на цар Борис Трети, българския генералитет, църковния и политическия елит, дипломатическия корпус, и стотици хиляди българи от цялата страна.

Паметникът на Свободата е построен на връх Св. Никола, а не на връх Шипка, където са се водили боевете. Причината за това решение е по-равният терен на връх Св. Никола. Името на върха е променяно през годините- от Св. Никола на Ген. Столетов, от Ген. Столетов на Шипка, а днес отново е с първото си наименование.
"Паметни събития през годините до монумента са производството на 6 офицерски випуска. Интересното е, че това се случва когато  България е монархия, народна република и република и това показва, че независимо от политическия режим това място винаги е било важно за българското войнство", каза още Чавдар Ангелов. 

През миналата година 84 хиляди души са посетили паметника музей Шипка – Бузлуджа . Д-р Чавдар Ангелов разясни, че в идните месеци ще започне дългоочакваният ремонт на паметника. Той подчерта, че осъществяването му е наложително, за да се запази монумента. 


 

Водещи

Най-четени