Паника заради "синия език" - спешно заседание в Брюксел 20.08 | 13:07

Ваксината срещу болестта не е лечебно средство, алармират експертите

От Теодора Кокаланова

На 21 август (четвъртък) в Брюксел ще се проведе извънредно заседание на Постоянния комитет по хранителна верига и здравеопазване на животните, към ГД САНКО на ЕК. "На това заседание ще се разгледа ситуацията относно "синия език" в Югоизточна Европа", заяви проф. Бойко Ликов, директор на Центъра за оценка на риска към БАБХ.

По думите на експерта със заповед на изпълнителният директор на БАБХ е създаден национален кризисен център за ликвидиране на болестта. Към Министерството на земеделието и храните е изграден координационен щаб, в който участват и представители на асоциации по овцевъдство и говедовъдство. Наложена е тотална забрана за движение на преживни животни на територията на цялата страна.

Изключение се допуска при случаите, когато се касае за клане на животни. В епизоотичните огнища се извършват дезинфекции. "До областните дирекции на БАБХ е изпратено указание за извършване на инсектицидни обработки при ограничаване и ликвидиране на "синия език", допълни Ликов. 

Той поясни, че нощната паша също е забранена, тъй като куликоидите са най-активни при изгрев и залез-слънце. Куликоидите са кръвосмучещи насекоми, с много малък размер, милиметър и половина – два, не са комари. "Препоръчват се дезинфекции – дезинфекцията представлява унищожаване или отблъскване на куликоидите", каза още проф. Ликов.

Той подчерта, че се препоръчва симптоматично лечение на заболелите овце, в началния стадий срещу високата температура и ограничаване на вторичните бактериални инфекции, като се използват нестероидни противовъзпалителни средства.

Ликов уточни, че ваксината срещу "син език" не е лечебно средство и е противопоказно да се ваксинират заразени животни. По думите му в началото на месец септември ще има техническа среща в Брюксел между представители на Агенцията по безопасност на храните и ЕК за обсъждане на мерките, които трябва да се вземат за ограничаване и ликвидиране на болестта в България.

"Специално внимание ще бъде отделено на използването на инактивирана ваксина. В момента животновъдите в страната задават въпроса, защо не се използва ваксина, това може да стане само след прекратяване на епизоотичното разпространение на заболяването и при изясняване кои са засегнатите и незасегнатите територии в България", допълни проф. Ликов. 

"Проблем създават говедата и козите, които не показват клинични признаци, но са вирусоносители и не бива да бъдат ваксинирани", обясни проф. Ликов. Той каза още, че през последните дни има и няколко умрели говеда. Ваксинирането на такива стада е предпоставка за разпространението на вируса. Ваксинирането на заразени животни води до обостряне на инфекцията, предаде агенция "Фокус".

"След 1998 година в Европа се използват ваксини с цел намаляване на икономическите загуби от животинска продукция, за редуциране циркулацията на вируса и да се позволи безопасно придвижване на животните от заразените региони", посочи проф. Бойко Ликов.

Относно ефективността на ваксината проучванията показват, че две дози инактивирана ваксина, приложени през 3-4 седмици, дават едногодишна пълна защита от развитието на виремия и клинични признаци при овце. "При сегашната епизоотична обстановка вероятно до края на септември ще бъде обхваната по-голямата част от територията на страната. В тази обстановка извършването на ваксинация е неизпълнимо и от техническа гледна точка. За доставка на ваксината е необходимо време и средства, при първоначално изчисляване около 3 млн. дози", заяви проф. Ликов. 

Водещи

Най-четени