Парадокс! Парламентът с най-висок рейтинг, когато е закрит 18.05 | 18:48
Кабинетът "Борисов 3" започва своята работа при 32% доверие, сочи проучване на "Галъп"

"Парадоксално, но българският парламент се радва на малко по-голямо доверие в период, когато той на практика отсъства", показва социологическо проучване на "Галъп интернешънъл". Кабинетът "Борисов 3" пък започва своята работа при 32% доверие, което е относително високо и минава за комфорт.
Това сочат данните от последното проучване на "Галъп", възложено, финансирано и проведено от самата агенция, предаде Нова телевизия.
"Тези 32% са около познатите нива от предходния мандат. Недоверието засега е на равнище 55% и е малко по-ниско от обичайните запоследните години стойности над 60%. Това дава на новия кабинет известен начален комфорт, макар и малък на фона на предишни исторически периоди", коментират от "Галъп".
"Служебното правителство е успяло да внесе известно успокоение - недоверието в правителството е слязло от нивата над 60% от края на предходния мандат "Борисов" до нива от около и над 50%.
Същата тенденция личи и по стойностите доверие в парламента. И там с идването на служебното правителство, отношението към институцията на Народното събрание става по-благосклонно - отрицателните оценки "слизат" от нива над 70% в края на предходния мандат - до нива чувствително под 70%.
Новият парламент стартира с 24% доверие и 66% недоверие. Това са сравнително благоприятни числа - на фона на последните години. Запазва се цялостната тенденция на подчертан негативизъм към дейността на Народното събрание.
И тук по правило в началото на всяко ново управление, доверието традиционно нараства, но тъй като този път липсва сериозна промяна в лицата, стойностите не показват драматични промени. Големите надежди обикновено идват и с нови лица в политиката", обясняват от "Галъп".
В началото на май 30% от участниците в допитването са оптимисти за посоката на развитие на страната, 53% са песимисти.
Данните са от ежемесечната изследователска програма на "Галъп интернешънъл". Проучването е проведено в период 4-11 май сред 819 респонденти.
Водещи
-
ДБ внася сигнал до прокуратурата за корупция по високите етажи на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация"
Той посочи, че по-късно ще излязат с повече подробности за ситуацията и самия сигнал.
03.10 | 13:00
-
Има промени в графика за движение на някои влакове заради повреди в контактната мрежа вследствие на паднали дървета
Два крайградски пътнически влака - с номера 70221 и 70220, по направлението Враца - Мездра и...
03.10 | 12:30
-
Две села в община Враца, в които вали мокър сняг, са с прекъснато електрозахранване
В останалите населени места от общината към момента няма подадени сигнали за проблеми.
03.10 | 12:15
-
Десетки километри задръстване се образува в посока София на АМ Хемус
Ремонти затрудняват трафика
03.10 | 12:00
Най-четени
-
Алгафари с ключов извод: Пеевски иска стабилна държава
Посланието на Пеевски към Радев
03.10 | 10:15
-
В столицата вече вали и трупа сняг, а още от вчера Витоша и проходът Петрохан са побелели
За днес в цялата страна са обявени жълт и оранжев код за опасно време и интензивни валежи от...
03.10 | 09:15
-
Войниците ще могат да служат по-дълго, за да съберат стаж за пенсия
Липсва техника за сваляне на дронове
03.10 | 09:45