Пари за заплати в БАН? Може, ама като се оправи държавата 20.06 | 17:43

„Знаково“ посещение на С. Игнатов в академията, при което той не пое ангажимент за изплащане на забавените заплати и "вкара" ВУЗ-овете в Общото събрание на БАН

От Филипа Тодева

Че българите сме с къса памет не е тайна за никого. Често си признаваме, че като народ помним по "5 минути". Ама поне от учените се очакваше да помнят повече – нали са учени хора, щом помнят таблици, уравнения и дефиниции по цял живот, значи едва ли са забравили студената есен на 2010-та, когато държавата ги принуди да пуснат черните знамена на БАН, когато стотици учени държаха свещи в ръце и в Деня на будителите се молеха за повече пари, когато ги наричаха феодални старци и им отказваха разговори и срещи. Но учените не помнят тези времена, или пък може би само някои учени.

Днешният ден бе празничен в БАН. Акад. Съботинов предаде управлението на наследника си – акад. Стефан Додунеков. Символичният ключ на академията върви с пожеланието "да се грижи за учените". Новият председател на БАН пък подчерта, че днешното присъствие на министъра на образованието, младежта и науката е знаково.

Самият министър заяви, че идването му в БАН е позитивен знак и то не просто от страна на министерството, а от страна на самото правителство. С почетен знак на Министерството на образованието, младежта и науката той награди акад. Никола Съботинов.

Този знак се връчва на академика за личните му усилия по реформирането и модернизирането на институцията. Игнатов твърди, че всички спорове и тежки дискусии с академика са били точно в търсене на най-добрия път за реформа на българската наука. По думите му този диалог няма да продължава с такъв драматизъм за в бъдеще. Сега Съботинов става пълноправен член на настоятелството на БАН и според министъра "вдигането на кръвното" ще продължи.

Имало приемственост в науката – каква приемственост?! Единият академик приема академия, която за пореден път няма пари да плати заплатите на учените. Кога и кой реши, че работата на БАН е да се реформира непрестанно. И кой може да гарантира, че реформа като тази няма да доведе точно до отлив и спад на качеството на научната продукция.

На въпрос на iNews дали идването му в БАН означава, че ще търси допълнително финансиране за заплатите на учените, Сергей Игнатов даде дълъг и съдържателен отговор, в който се казаха много неща, но не и че се търсят пари за това. "Вижте стенограмата от Министерския съвет днес. Днес обсъждахме и Министерският съвет прие постановлението, с което даваме 25% повече на най-добрите професионални направления и специалности във висшите училища. И премиерът специално каза, обръщайки се към финансовия министър: "Искам да насочите вниманието си не само към университетите, но и към всички видове училища и естествено и към науката". Проблемът с бюджета обаче е свързан с наличните пари. За голямо съжаление ние с акад. Съботинов имахме добрия шанс да работим в много тежка криза, от която се чувства, че излизаме, може би защото психически сме свикнали с нея. Но така или иначе бяха много тежки години и цялото това усилие, което беше полагано от двете страни... понякога наистина влизахме в тежки взаимоотношения...". Отговорът продължава с твърдението, че в кризата правителството не е тръгвало на някаква война за унищожението на БАН, а тъкмо обратното.

Игнатов се похвали с настоятелството на БАН. Но колко ли пари е привлякло то, след като се създаде и поради тази причина. "Така че на въпроса ви – да. МС се е заел да търси по-добър бюджет и за науката и за българското образование", заяви той и добави: "Всички мечтаем и искаме. Аз като министър на образованието искам най-много, за да си живея най-спокойно. Тогава вие няма да ме питате и никой няма да ме притиска."

Иначе Игнатов изчислил, че разстоянието от министерството до БАН е десет минути. Така че, според него, академик Додунеков може да си пие кафето един или два пъти седмично. "С подобряване на финансовото състояние на страната, ще се подобрява и бюджета за наука и образование", повтори той.

Самият Додунеков каза, че при необходимост реформите ще бъдат продължени. Той подчерта, че е изключително важно БАН да работи по българските национални приоритети.

Акад. Стефан Додунеков обясни, че на администрацията на президента, в МОМН и МФ е предоставена бюджетната прогноза, съгласувана със Съвета на настоятелите. Тази прогноза е за необходимост от 90 млн. лв. "Не всички институти на академията са активни в посока на позитивна промяна", смята той. "Не може да очаквате от мене, като председател на академията, и от екипа, който сега ще бъде формиран да тръгна по министерства, по всички възможни институции и да събирам пари за академията", подчерта новият председател.

Всъщност така и не стана ясно какво се случи с обещаните от президента 15 млн. лв. "По този въпрос има движение, предстои да се вземат конкретни решения", каза неговият предшественик.

Игнатов е на мнение, че БАН включва и университетите и Общото събрание трябва да стане наистина "общо" - във формата "БАН плюс ВУЗ-овете".

На финала на събитието министърът бе запитана как си обяснява ниските резултати на външното оценяване. Ами с това, че тази година понеже са се увеличили въпросите с отворен отговор и резултат леко паднал. Той увери, че въпреки това и въпреки изборната 2013-та, догодина матурата ще е по-трудна.

Водещи

Най-четени