Парламентът гласува оставките на Кирилов и шефката на ЦИК 03.09 | 10:00
Депутатите ще обсъждат и промените в Изборния кодекс

Важни решения очакват депутатите на пленарното заседание в четвъртък, предаде БГНЕС.
Работният ден народните избраници ще стартират с дебат по поредните промени в Изборния кодекс, свързани с машинно гласуване, каквото трябва да се проведе на следващите избори, когато и да са те. Законопроектите са два – на ГЕРБ и ДПС, а новите текстове ще бъдат гласувани на първо четене в пленарната зала.
Управляващите от ГЕРБ предлагат да има минимум едно устройство в секциите с над 300 избиратели, но всеки сам да избира как да упражни правото си на глас – на машина или с хартиена бюлетина.
Управляващите предлагат още в Кодекса да бъде разписана и специална глава, предвиждащи смесена система при вота за Велико Народно събрание – 200 депутати да се избират пропорционално, а останалите 200 мажоритарно.
Отговорността за организираното машинно гласуване пък управляващите прехвърлят изцяло на ЦИК, срещу което преди няколко дни възрази председателят на изборната комисия Стефка Стоева. Макар и формално да депозира лични мотиви за напускането на поста, стана ясно, че тя е настоява закупуването на машините да се извърши от държавата, в лицето на изпълнителната власт.
Оттеглянето на Стефка Стоева от поста също трябва да бъде формално одобрено от депутатите в пленарната зала, като все още няма внесена кандидатура за неин наследник. По правило нейните функции би следвало да се поемат от един от заместниците ѝ.
В рамките на заседание депутатите трябва да гласуват и оставката на правосъдния министър Данаил Кирилов, който се оттегли от поста на 26 август, без да обяви мотиви за това. Предложението на управляващите е той да бъде наследен на поста от досегашния му заместник и бивш районен съдия Десислава Ахладова.
Водещи
-
Наказват членовете на СИК, допуснали Георг Георгиев да гласува само със снимка на личната си карта
Това съобщиха от ОИК в София
19.06 | 15:30
-
Новолуние на 25 юни: Какво ни носи?
19.06 | 15:20
-
Цената на млякото: От 1 лв./л от производител до 3,23 на рафта в магазина
Пocĸъпвaнeтo e нaй-гoлямo пpи тъpгoвцитe "нa eдpo" - тaм cpeднaтa цeнa ĸъм пъpвaтa ceдмицa нa...
19.06 | 15:10
-
Синът на Миглена Ангелова е бил зад волана на колата с полицейски ескорт на "Тракия"
Полицията го пазела от баща му, който го заплашил с убийство
19.06 | 15:00
Най-четени
-
Невероятно разкрие за цените направи шефът на НАП Румен Спецов
От 3 юни, когато НАП обяви масови проверки за предотвратяване на спекулата преди влизането в...
19.06 | 08:45
-
Лидерът на "Възраждане": Прокуратурата е собственост на Пеевски
Атака срещу "коалицията Пеевски"
19.06 | 09:45
-
Красимира Трифонова е била адекватна по време на експертните срещи
"Тя е била адекватна по отношение на време и пространство", заявиха експертите пред съда.
19.06 | 12:45