Парламентът отхвърли ветото на президента върху Закона за околната среда 14.09 | 12:02

Това стана с гласовете на ГЕРБ, Обединени патриоти и ДПС

От iNews.bg

Парламентът отхвърли наложеното от президента Румен Радев вето върху промените в Закона за околната среда. Според управляващите екооценката на националните обекти - магистрали, пристанища и пътна инфраструктура, ще се обжалва само на една инстанция. 

Така за първи път у нас ще се прилага съдебна битка само на една инстанция и тя ще е изключение само за големите обекти от национално значение, за които от ГЕРБ твърдят, че са едва десет на брой. Досега тяхната екооценка се обжалваше на две или три инстанции.

На 8 август президентът Радев наложи вето на промените в закона, приет от депутатите в края на юли, с мотиви, че "за да изпълни конституционното си задължение за осигуряване опазването на околната среда, държавата трябва да създава не само регулации за съхраняването и възпроизводството на околната среда, но и за ефективен контрол за тяхното прилагане, а такъв контрол се осъществява от административните съдилища, чиято правозащитна функция се реализира на две инстанции. Премахването на втората инстанция намалява интензитета на защитата, необходима за гарантиране на околната среда като конституционно призната ценност. Отпадането на втората съдебна инстанция е мотивирано със съкращаване на времето за реализирането на обекти с национално стратегическо значение. Екологичното законодателство е превантивно насочено – да не настъпят непоправими екологични последици, гаранция за което е и съществуващото двуинстанционно съдебно производство".

След двучасови дебати в парламента върху ветото зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че ГЕРБ ще го отхвърли и ще подкрепи своя законопроект отново. Това стана с помощна и на коалиционния партньор в управлението - Обединените патриоти, а  също и с гласовете на ДПС, предаде Офнюз. Ветото на президента бе отхвърлено със 138 гласа "за", против гласуваха БСП и Воля - със 78 гласа "против" и двама въздържали се.

Доводите на Цветанов бяха, че управляващите няма да приемат законопроект, който да е противоконституционен, а ще е целесъобразен и в него няма проблем от юридическа гледна точка. Тук той извади броя на жертвите на катастрофите в Кресненското дефиле, което било първият и най-важен аргумент. 

"За мен най-важно е да намалим жертвите по пътищата, на всеки километър има паметна плоча", мотивира се Цветанов.

"Ние сме парламентарната група на ГЕРБ, спечелила изборите 4 пъти, уважаваме президентската институция и президента, но имаме право да не се съгласим с ветото му и да вървим напред", заяви депутатът от ГЕРБ Георги Марков, изтъквайки, че е бил конституционен съдия. И продължи с доводите, че България в парламентарна държава и "управлението е правителствено, а не неправителствено".

"Протестърите" нямат право на политическа дейност, а си позволяват истеричен политически език. Ако искат да управляват, да си направят партия и да влязат в парламента. Да си направят 3, 30 или 300 инстанции. Да спрат лифтовете, да спрат и метрото, ако искат", отсече Марков, като визира и екоорганизациите.

Опозицията отвърна твърдо на удара срещу президента. Лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че законопроектът отива в Конституционния съд и социалистите събират подписи за това. "В тази зала се вземат притивоконституционни решения, рушим държавността и заради целесъобразност погазваме законосъобразността", каза тя.

Красимир Янков от БСП пък попита ГЕРБ "какво значи обект от национално значение". Социалистът поиска формулировка и попита дали газопроводът се включва в тези обекти. Преди него именно председателката на Комисията по околна среда разясни от трибуната, че промените в закона засягат само националните обекти и целят ускоряване на процедурите. Тя обясни, че безсмисленото обжалване бави големи проекти като Струма и Хемус и отбеляза, че това не е "позиция на инат, а е осъзната, обоснована, балансирана и аргументирана".

Драгомир Стойнев от БСП намеси и войната между президента и ГЕРБ: "Имате комплекс от президента Радев, защото натяквате, че това ще е голяма победа за вас".

На това Цветанов отговори, че управляващите не искат да влизат в тази конфронтация с президентската институция, но не пропусна да отбележи, че президентът се е възползвал от правото си да наложи вето. Цветанов още веднъж даде за пример, че ГЕРБ се осланя на мнението на Георги Марков, който е бил конституционен съдия и който е дал смислени аргументи в право на техния законопроект.

 

Водещи

Най-четени