Парламентът отхвърли промени на ГЕРБ в Закона за земеделските стопани 20.10 | 11:22
На първо четене падна предложението фермерите да се компенсират чрез ИСАК

Парламентът отхвърли на първо четене промени в Закона за подпомагане на земеделските производители, внесени от ГЕРБ. 74 народни представители гласуваха "за" поправките, 70 бяха "против", а 19 се въздържаха.
С измененията се предлагаше производствата по компенсаторните мерки на площ, свързани със залесяване, агроекология и климат, биологично земеделие, "Натура 2000", необлагодетелствани райони и хуманно отношение към животните да се извършват чрез Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК). Предвиждаше се производствата по инвестиционните мерки и подмерки вече да се провеждат по реда и при условията на Закона за управление на средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове.
С проекта се предлагаше и допълнителен предварителен подбор на проектните предложения по европейски програми, когато размерът на заявената финансова помощ на всички подадени проектни предложения надхвърля бюджета за съответния период на прием. Подобен предварителен етап не е уреден в Закона за управлението на средствата.
Светла Бъчварова от БСП посочи, че на практика с измененията се изземват функции от Държавен фонд "Земеделие" и Министерството на земеделието ще преценява кои проекти да получат финансиране и кои - не.
Досега Министерството на земеделието никога не се е намесвало в оперативната работа на Фонд "Земеделие", отбеляза тя. Бъчварова предупреди, че тези промени ще забавят сериозно изпълнението на европейската програма, защото изискват нотификация от ЕК. От левицата се обявиха и против предварителния ранкинг на проектите.
Запрян Янков от ГЕРБ обясни, че законопроектът ще бъде преработен между първо и второ четене. Такова е и становището по измененията от вицепремиера Томислав Дончев с конкретни предложения за прецизиране на част от текстовете. С гласуването си обаче парламентът отхвърли измененията още на първо четене.
Водещи
-
Милиони гърци напускат големите градове и се отправят на традиционната си августовска ваканция
Очаква се повечето хора в Гърция да се завърнат в градовете след 15 август - Голяма...
03.08 | 18:00
-
САЩ обвиниха българин за трафик на оръжия, предназначени за наркокартел
Предложил списък със снаряжение на стойност 53 милиона евро
03.08 | 17:17
Най-четени
-
Български пенсионери превзеха гръцките плажове
Те са привлечени от изключително евтини еднодневни екскурзии
03.08 | 13:20
-
Митрофанова: България "безпрецедентно" притиска "Лукойл" да продаде бизнеса си
Тя припомни, че доставките на руски газ за България са прекратени от април 2022 г., когато...
03.08 | 10:40
-
Поскъпването на основни храни, плодове и зеленчуци на борсите продължава
сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ
03.08 | 10:20