Парламентът прие на първо четене промени в закона за здравното осигуряване 31.03 | 13:45
Партия „Възраждане“ определи мярката като дискриминационна спрямо българските граждани

Парламентът прие на първо четене промени в закона за здравното осигуряване, с които се предвижда държавата да поеме здравните осигуровки на бежанците от Украйна. Депутатите от "Продължаваме промяната", "Има такъв народ", БСП, и Демократична България гласуваха "за", партия "Възраждане" беше против, ДПС се въздържаха, а ГЕРБ гласува смесено.
Със закона се предвижда максималната сума за социалните промени да бъде 54 милиона лева. Предвижда се и европейски фонд, който ще помага със средства, пише БНР.
Партия "Възраждане" определи мярката като дискриминационна спрямо българските граждани. Елена Гунчева заяви: "Видно от мотивите към закона, той се отнася единствено и само за бежанците от войната в Украйна".
Елин Димитров от "Продължаваме промяната" заяви, че от 133 хиляди украинци влезли у нас, едва 19 000 са регистрирани за убежище: "Никъде в закона не е написано, че е само за Украйна, за всеки един търсещ убежище в България. Вижте автобуса с 20 деца без родители с телефонни номера, написани на раницата".
Споровете бяха и за това откъде ще се вземат парите за социалната мярка. ГЕРБ упрекваха, че пари няма. Костадин Ангелов: "Няма да лъжем хората, че ще им помогнем. А трябва да кажем: Даваме ви 100 милиона, вземаме ги оттук и по този начин ще ви помогнем".
Георги Михайлов от БСП призова: "Усукваме този въпрос тука, това е непростимо, недостойно за българския парламент. Призовавам ви да гласуваме "за". Искрен Митев от "Продължаваме промяната" каза: "Пари има и пари няма да бъдат взети от джоба на българските граждани".
Водещи
-
Безплатен интернет в 7 жп гари
Услугата е достъпна в София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Горна Оряховица, Русе и Варна
10.08 | 13:00
-
Разкриха какво е правил Тодор Славков преди края си
Христо Крушарски имал заръка от бабата на Тошко да се грижи за него
10.08 | 12:40
-
Как да оправим нещата при криза във връзката?
Все по-често се срещат двойки, които преминават през това състояние
10.08 | 12:20
-
Бащата на Сияна дарява 1,2 млн. лева на нуждаещи се деца
Цялата сума от застраховката на шофьора ще дадем на деца в неравностойно положение, заяви...
10.08 | 12:00
Най-четени
-
Президентът: С разпродажбата на държавни имоти се готви най-големият грабеж от 90-те насам
Бързането с еврото изпразни хазната и сега кабинетът търси пари и разпродава държавата, така...
10.08 | 10:00
-
Продължава гасенето на пожара в района на село Славянци
Вчера пожар избухна и във вилната зона на Харманли, както и във варненския квартал "Владислав...
10.08 | 09:45