Парламентът ратифицира сделката с Турция. Кунева увери, че националният интерес е защитен 30.03 | 18:41
По отношение на еврочленството на южната ни съседка България иска при всяка следваща стъпка да се оценява изпълнението на всички политически критерии в хода на преговорите, каза Кунева, като напомни, че изискванията за визовата либерализация са над 70
![Парламентът ратифицира сделката с Турция. Кунева увери, че националният интерес е защитен](http://inews.bg/pictures/1677071_1004.jpg)
През ратификацията на финансовия механизъм за изпълнение на споразумението между ЕС и Турция за бежанската криза българският национален интерес е категорично защитен. Ратифицираният днес документ не засяга въпросите за визовата либерализация или за членството на Турция в ЕС, а само въпроса за бежанците.
Това заяви днес вицепремиерътпо европейските политики и министър на образованието и науката Меглена Кунева от парламентарната трибуна по време на дебат за ратификацията на финансовия механизъм за изпълнението на споразумението между Турция и ЕС за бежанската криза. Механизмът беше ратифициран със 106 гласа от 133 гласували днес.
Всички позиции за съвети на ЕС, в т.ч външни работи и вътрешен ред, са минавали през Министерския съвет и са официални. Българските позиции са многократно обсъждани в Народното събрание, добави тя и подчерта, че в споразумението няма споменати страни, а е изрично записано, че Турция ще вземе всички необходими мерки за предотвратяване на нови морски и сухопътни маршрути на незаконна миграция и за тази цел ще си сътрудничи със съседните държави и ЕС.
По отношение на еврочленството на южната ни съседка България иска при всяка следваща стъпка да се оценява изпълнението на всички политически критерии в хода на преговорите, каза Кунева, като напомни, че изискванията за визовата либерализация са над 70.
По отношение на финансовия механизъм Кунева посочи, че има ясно разписани мотиви и график, по който ще се разходват средствата, както и че е ясно дефинирана тежестта на българската вноска. България трябва да предостави 6 млн. евро, разпределени по график в четири години, най-голямата вноска е за следващата година. Това са минимални средства на фона на 2 млрд. евро, които трябва да се дадат от всички държави членки, подчерта от трибуната на парламента вицепремиерът.
Меглена Кунева беше категорична, че механизмът ясно разписва и какъв ще е контролът на средствата. Има предвидени антикорупционни мерки, участва и ОЛАФ, ЕК ще представя на страните членки отчет за изпълнението на мерките, има ръководен комитет, а нашата страна ще участва с право на глас там, каза още Кунева
Водещи
-
Опасна нова дрога: Какво представлява „слонската упойка“
Стефан Бакалов обясни пред NOVA, че идеята за наркотика е съвсем различна. „Мощността на...
12.02 | 10:45
-
Таксиметровият синдикат сезира европейски органи заради цената на „Гражданска отговорност“
На 20 декември таксиметрови шофьори участваха в протестно пешеходно шествие в центъра на...
12.02 | 10:30
-
МОН получи протестно писмо срещу часовете по религия
Инициативата идва след като министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обяви, че се...
12.02 | 10:15
-
Сеизмичната активност между островите Санторини и Аморгос продължава да държи в напрежение местното население
Спешни мерки остават в сила
12.02 | 10:00
Най-четени
-
Масов внос на евтин мед съсипва българските пчелари
650 хиляди тона украински мед заляха българския пазар
12.02 | 08:19
-
Последните две области излязоха от грипната вълна 2
Експертите от Министерството на здравеопазването препоръчват на гражданите да продължат да...
12.02 | 08:11
-
Тревожна статистика за оралната хигиена в България
Нови предизвикателства в детската стоматология
12.02 | 08:16