Патриотите: Без работеща икономика няма да преборим бедността 17.01 | 15:39

Несправедливо е работили 40 години за държавата да са оставени на произвола на съдбата, каза Каракачанов

От iNews.bg

Милион и половина пенсионери в България живеят под прага на бедността, 600 хиляди са работещите бедни, 900 хиляди души са напълно неграмотни, а 40% от учениците са функционално неграмотни. С тези думи заместник-председателят на 43-ото Народно събрание и съпредседател на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов откри кръгла маса на тема "Бедността – начин на управление в България", която се проведе в парламента под негова егида. Инициатори са народните представители от ВМРО в групата на Патриотите Искрен Веселинов и д-р Султанка Петрова. В кръглата маса участие взеха представители на бизнеса, работодателските организации, синдикатите и държавните институции.

Темата с бедността е вечна. Около нея всички партии се обединяват предизборно. Аз осъзнавам риска да бъдем обвинени като политици, че това е популизъм и предизборен ход. Обвиняват ни, когато говорим за пенсиите, за престъпността, за неграмотността. Аз не се притеснявам, защото това е реалността в България и тя не трябва да бъде премълчавана, категоричен бе Каракачанов.

В основата на всяко общество е справедливостта. Справедливост по отношение на хората, които живеят в бедност. Ние формулирахме нашата теза за пенсионерите, именно на базата на справедливостта. Не е справедливо хората, които са работили за тази държава 30-40 години, днес да са оставени на произвола - социален, здравен, държавен, допълни той. Една от темите, които ще са водещи в работата на следващите парламент и правителство е бедността с всички произтичащи проблеми – безработица, лош здравен статус, престъпност, демографска катастрофа. Ние - Обединени патриоти, ще бъдем факторът, които ще настоява да се налагат адекватни политики в тази област, завърши изказването си Красимир Каракачанов.

Искрен Веселинов постави на преден план регионалния дисбаланс. Той подчерта, че бедността означава, че едно общество не е в състояние да мобилизира своите ресурси, за да гарантира достоен и равен живот за хората. Демографията е важен социален фактор, обясни той. Регионалният дисбаланс – развитието на София за сметка на Северна и Северозападна България, е моделът, по който се управлява държавата. Този тип политика за генериране на бедност е порочна практика на всички управления до сега, посочи Веселинов. По думите му едва 60 хиляди са новородените деца през миналата година, като по време на войните са се раждали повече. По статистика на ЦРУ сме на второ място по смъртност, а хората не могат да си позволят адекватно лечение, защото са бедни, подчерта Веселинов.

Д-р Султанка Петрова припомни, че Патриотите са тези, които поставиха на дневен ред социалните проблеми - на пенсионерите, на хората с увреждания и на всички онеправдани социални групи, които четвърт век нито едно правителство нямаше воля да разреши. Нагледахме се на стратегии, планове, програми, но без никакъв резултат. Ние искаме всички хора в България да живеят свободно, спокойно и достойно и ще го отстояваме до край, допълни д-р Петрова.

Д-р и.н. Димитър Нинов, член на Съюза на икономистите в България, подкрепи тезата на Патриотите, посочвайки, че дебатите за проблемите с бедността не са популистки, защото тяхното поставяне на дневен ред и решаването им са жизнено важни за държавата. Контрабанда, обществени поръчки, сгрешена политика, за която пазарната икономика е панацея – всичко това е в основата на задълбочаващата се бедност. Оттук идват и демографските проблеми. 39% от двойките са с едно дете и не искат второ. 24% от двойките, които са с две деца имат доход на член от семейството под прага на бедността. Ето това е в основата и на демографската катастрофа, допълни позицията си Нинов.

Неравенството в доходите на населението по региони се задълбочава. Това са част и от световните тенденции, каза Весела Караиванова – Ненчева, подуправител на НОИ. Тя посочи, че разходите за социални плащания се увеличават, за да компенсират различията в социалните групи. Като пример тя даде парите, предвидени за 2015 г., които са били 4 млрд. лв., а за 2017 г. те са 10 млрд.

Водещи

Най-четени