Пенчев: Да не си въобразяваме, че протестите са минало 19.03 | 08:30
По думите му хората чакат да видят какво ще направи служебното правителство

"Ако някой си въобразява, че протестите са минало и не трябва да се вземат някакви мерки, той се залъгва”, заяви в ефира на БНТ българският омбудсман Константин Пенчев.
Според него събитията от последните месеци са недоволство на гражданите от делата на политиците. По думите му протестиращите не бива да бъдат подценявани, защото в момента те чакат да видят какво ще се случи в държавата, а никой няма интерес тези протести да прераснат в нещо по-голямо.
Омбудсманът смята, че държавните институции трябва да променят своя подход и политиката си към гражданите, така че да не гледат високомерно към хората, да има чуваемост. Според Пенчев хората, излезли на протест заради цената на тока, са се сетили, че има още много неща, за които да не са доволни.
Пенчев твърди, че това, че идват топли месеци, не означава, че недоволството от високите сметки ще изчезне и хората няма да забравят проблемите.
"Напоследък започнаха да ми обръщат повече внимание, защото предупрежденията, които съм давал, изкараха хората на улицата”, обясни омбудсманът.
Той смята, че оплакванията на хората не са от бедността, а са породени от факта, че е прекъсната връзката между институциите и гражданите, че няма доверие между тях. Институциите са възприемани като нещо високомерно.
Очакването на Пенчев е партиите да включат в програмите си много от разумните предложения на гражданите. По думите му политиката у нас се нуждае от нови лица и нови идеи.
Основните искания на хората, които протестират, са доста разумни и реални, смята омбудсманът. Той твърди, че политиците трябва да се абстрахират от крайните искания на протестиращите, а да чуят реалните искания на обществото.
За да се преодолеят истинските проблеми в страната, са необходими истински реформи в съдебната система, в здравеопазването и в образованието, тъй като такива все още не са направени.
По думите на Пенчев в последните четири години в съдебната власт няма реформи. Хората нямат вяра, че правосъдието е справедливо, ето защо смятат, че в България няма справедливост изобщо. Той е категоричен, че трябва да има ясни правила за назначаване и железни правила в самата съдебна система, така че да се избират само почтени и можещи хора.
Водещи
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Японската Ванга със страховито предсказание за 25 юли 2025 г.
В миналото Рио Тацуки е направила няколко точчни пророчества
18.04 | 17:43
-
Рубио: Тръмп ще се откаже да посредничи за мир, ако до дни няма напредък
Държавният секретар на САЩ коментира и въпроса за иранската ядрена програма
18.04 | 17:20
-
Инспекцията по труда е спряла 321 опасни работни места
Установени са забавени трудови възнаграждения в размер на над 1 милион лева
18.04 | 16:40
Най-четени
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии
Това е първият град в света, който събира входни такси от краткосрочните посетители, подобно...
18.04 | 11:20
-
България е поискала да оттегли молбата си до ЕК за плащане на втория транш по ПВУ
Искането ще бъде преработено и подадено отново
18.04 | 12:00