Пенчо Славейков измъчи кандидат-студентите в Алма матер 09.06 | 08:44

Те предпочитали "по-приятните" Ботев и Вазов, споделят зрелостниците

От iNews.bg

В истинска трагедия за мераклиите да следват в Алма матер се превърна изпитът по литература вчера. 1390 кандидат-студенти можеха да избират между два варианта. Първият – да пишат по тема "Духовният героизъм в поезията на Пенчо Славейков”.

Вторият беше да сравняват цитат от стихотворението "Сърце на сърцата" на Пенчо Славейков с откъс от произведението "Косачи” на Елин Пелин.

Двата варианта бяха изтеглени малко преди 9 часа от Иван Недев от София.

Обявяването им обаче предизвика смесени чувства в аудиториите. Докато едни се хващаха за главите и гледаха тъжно надолу, други шумно се поздравяваха. Тъй като вече няма забрана за излизане преди изтичането на 1 час от изпита, още в първите минути от стаите се изнизаха около 20 кандидат-висшисти.

"Не съм фен на Славейков като цяло. Сравнението на цитати също не беше от най-лесните", каза пред в. "Монитор" на излизане момиче от Перник. Като цяло повечето зрелостници писали по цитатите, тъй като Славейков им се струвал много мъчен.

Те предпочитали "по-приятните" Ботев и Вазов. "Изобщо не съм се готвила за Славейков. Стихотворенията са по-трудни за разсъждение. Все пак писах по сравнението 3-4 страници, като разтягах бая локуми. Разказах за героите, сложих и малко биография", разказа Валя от София. 

Един от напусналите беше Борис Рангелов от Ранобудните, които окупираха СУ в края на миналата година. Той следва журналистика в Алма матер, но кандидатствал за друга специалност.

Квесторите сгащиха и трима преписвачи, последователи на Джеймс Бонд. "Хванаха я веднага, беше си извадила белия телефон и преписваше от него, почти всички я видяхме", обясни кандидат-студентка, която седяла зад наглата кандидат-вишистка.

"Около 10 дни ще ни бъдат необходими за изнасянето на резултатите при този брой кандидати", обясни минути след изтеглянето на темите председателят на изпитната комисия. доц. Катя Станева.

Тя е категорична, че темите са максимално обобщени, за да могат младежите да покажат какво знаят и какво мислят. Онези от тях, които разчитат на солидна подготовка, залагат на първия вариант – там веднага се показва, че се познава много добре авторът.

Според доц. Станева по-голям брой кандидат-студенти ще предпочитат съпоставка на цитатите от Елин Пелин и Пенчо Славейков. "По-разкрепостените в мисленето и по-несигурни в знанията си импровизират. Импровизациите, без да съм сигурна, предполагам, че ще бъдат удоволствие за проверяващите, макар че понякога, дори да не изнасяме бисери, се получават неприятни неща", призна тя.

Водещи

Най-четени