Пием с 5% по-малко бира 24.03 | 16:20
Пивоварите обясняват негативната тенденция с лошото време
Необичайно ниските температури и дъждовното време намалиха с цели 5% консумацията на бира в България през 2014 г. В сравнение с предходната година. Това съобщиха от Съюза на пивоварите в България, като посочиха, че миналата година на вътрешния пазар са реализирани 4,9 млн. хектолитра пиво при 5,1 млн. хектолитра за 2013 г.
От бранша си обясняват сериозния спад най-вече с нетипично студено и дъждовно време миналата година, особено през лятото, когато жегата предполага да се пие много повече бира.
В същото време обаче инвестициите в пивоварния сектор са нараснали с цели 28% през миналата година, отчитат още от съюза. Тогава компаниите са направили общо над 73 млн. лв. капиталови инвестиции за развитие на индустрията, при 57 млн. лв. - за 2013 г.
Едновременно с това са продължили да разширяват и асортимента с още 20 нови опаковки и разфасовки и 10 нови марки на пазара за миналата година.
Все пак национално маркетингово проучване е показало, че 1/3 от българите предпочитат бира пред всякакъв друг алкохол. 31% от попитаните пък смятат, че при умерена консумация пивото е полезно за здравето, каза изпълнителният директор на Съюза на пивоварите Ивана Радомирова.
В браншовата организация членуват ”Болярка - ВТ” АД, "Бритос” ЕООД, "Загорка” АД, "Каменица” АД, "Карлсберг България” АД, "Ломско пиво” АД и техните доставчици на суровини, материали и оборудване.
Водещи
-
Европейският парламент увеличи правата на пътниците във въздушния транспорт
Подкрепа за действащите права
07.07 | 17:45
-
Протестиращи се събраха пред Софийския районен съд, където се провежда заседание по делото срещу Габриела Сашова и Красимир Георгиев
Златин Младенски, председател на организацията „Мечо и приятели“, заяви, че протестите около...
07.07 | 17:30
-
На българския пазар към момента липсват данни за внесени партиди инстантна юфка от Украйна, които да са носители на бактерията салмонела
Рискове при домашното приготвяне
07.07 | 17:15
-
ПБ предлага отпадане на хартиените бюлетини с изключения за малките секции 3
По думите му целта е да направят изборното законодателство по-честно и с по-голямо доверие.
07.07 | 17:00
Най-четени
-
Криминалистът Иван Савов: По телата на Калушев и двете момчета е имало следи от връзване
Криминалистът категорично изрази мнението си, че официалната версия за случилото се съдържа...
07.07 | 12:15
-
Керемедчиев за замразяването на договора с "Боташ": Вижда се отстъпчивата страна на Турция
По думите му САЩ постепенно променят формата на подкрепата си за Украйна.
07.07 | 12:30
-
Политически реакции по казуса „Боташ“
Мисля, че с воля се постигат добри резултати и когато се оповестят параметрите, ще видите, че...
07.07 | 12:45
-
След срещата Радев – Ердоган: Договорът с „Боташ“ се замразява за 15 месеца
Споразумението беше подписано малко след срещата в Анкара между президента на България Румен...
07.07 | 09:48