План "Орешарски" и за енергетиката 30.05 | 08:42

Премиерът се притеснявал от интересите, които трябва да натисне

От Христина Рафаилова

Новото правителство ще бори увеличението на цените на тока с план за цялостно ребалансиране на енергийния сектор. Това каза премиерът Пламен Орешарски в ефира на БНТ. Министър-председателят каза, че ще бъде изработен план за цялостна стабилизация на системата.

Той добави, че ще се намали делът от печалбата на дружествата в системата, които държавата прибира под формата на дивидент. Премиерът уточни, ще бъдат отделени средства за рекапитализация на дружествата. Министър-председателят каза, че голяма част от мощностите не се рехабилитират, което представлява заплаха за сигурността на системата. Той каза, че се притеснява от множеството интереси, които трябва да натисне в енергетиката. Той обаче не се колебаел да го направи.

Орешарски коментира идеята да бъде закрит Българският енергиен холдинг. Според него подобна стъпка ще има вторичен ефект. Той подчерта, че с премахването на мегаструктурата ще се спестят около 5-6 млн. лева, но дефицитите са много по-големи.

Премиерът заяви, че се работи за семейно подоходно облагане, но това ще се случи през следващата фискална година. Преди да бъде гласувано правителството, той заяви, че няма да променя данъчната система у нас.

Орешарски каза, че ще поиска юридически анализ за иска срещу България от страна на Русия заради стопирането на проекта "Белене". Той не се ангажира с това дали централата ще бъде построена. Министър-председателят каза, че ако все пак това се случи, ще се търси инвеститор, който да има 49% от АЕЦ-а, а за държавата да останат 51%. Той каза, че ще се бори за подобен финансов модел, тъй като централата нямало да се строи с пари на българските данъкоплатци. 

Отговор за бъдещето на проекта той щял да даде пред парламента, след като види прогнозите за потреблението на енергия у нас и в региона и цената на оборудването.

Министър-председателят не даде конкретна прогноза за бъдещото на "Бургас Александруполис", който също беше стопиран. Той заяви само, че ако бъде обсъждано възраждането му, ще се гледа ефективността и сигурността. 

Орешарски призна, че някои от предложените от него министри не са първия му избор и е получил и отказ от тези, на които се е спрял първоначално. 

По повод смяната на Калин Тихолов, който трябваше да оглави новото ведомство на инвестиционното проектиране, той заяви, че имал 3 дни да сформира кабинет. За пореден път подчерта, че е гледал  професионалните качества на бъдещите членове на кабинета. 

Премиерът коментира, че ако е търсил хора, които не са работили за някоя или друга компания, нямало да може да намери министри. Министър-председателят добави, че не се притеснявал от политическата обвързаност на някои от представителите на кабинета. Той не се тревожел  и от икономическата им зависимост в миналото им. За него било важно министрите да не са намират в такава в момента. 

За новосъздаденото министерство премиерът каза, че то няма да иззема функциите на регионалното ведомство. Основната му функция била да координира подготовката на големи проекти, финансирани с евросредства. Орешарски каза, че страната ни е изчерпала големите си проекти и почти  няма такива за следващия програмен период.  Също така министерството ще се занимава със създаването на кадастъра.

За пореден път той подчерта, че политическата отговорност за кабинета ще се носи от партиите, които са го подкрепили, а тази за действията на правителството е на премиера и на министрите. 

За протестиращите той каза, че не му били  опозиция, нито съратници. 

 Министър-председателят обеща промени в Закона за обществените поръчки, с които ще се прекрати достъпа до офшорни фирми до тръжни процедури, организирани на държавно ниво. С тях щял да се разшири  и достъпа на малки предприятия до обществените поръчки. 

Водещи

Най-четени