Плевнелиев: Не е работа на президента да разследва съдебни скандали 26.11 | 19:33

Ако няма кой, парламентът да проверява фактите в разговорите между Ченалова и Янева

От iNews.bg

Президентът Росен Плевнелиев и председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов призовават Висшия съдебен съвет (ВСС) и прокуратурата да разследват "Яневагейт", да изяснят цялата истина обективно, прозрачно и бързо и да я представят пред българското общество. Това се казва в позиция на държавния глава разпространена от прессекретариата му след среща с Лозан Панов.

По-рано днес шефът на ВКС обяви, че ще поиска от президента да инициира специален орган за проверка на скандалните разкрития от подслушаните и изтекли разговори между бившия председател на Софийския градски съд Мирослава Янева и уволнената дисциплинарно съдийка от СГС Румяна Ченалова. Панов обясни, че "има институционален вакуум за разследването на казуса "Янева-Ченалова" и че може би това не случайно още е заложено в Конституцията".

Държавният глава обаче отказа да окаже исканото съдействие с аргумента, че неговата институция няма такива правомощия. "Всяка една правова държава е изградена на принципа на върховенството на закона. Този принцип означава на първо място всеки държавен орган много стриктно да се придържа към своите законоустановени правомощия без да изземва правомощия на други органи и без да се намесва в работата на другите власти. Ако практиката покаже правен вакуум, Народното събрание е единственият орган, който е компетентен да приеме необходимата законова регламентация", смята държавният глава.

Според него равната отдалеченост по Конституция на президентската институция от трите власти не означава възможност за президента да изземе правомощия на която и да е от властите – законодателна, изпълнителна и съдебна. Търсенето на решения извън конституционните и законови норми не може да гарантира независимостта на съдебната власт и да доведе до решаване на проблемите, а до тяхното задълбочаване и до размиване на отговорността, смята Плевнелиев.

"В България има компетентни органи, които разполагат и с необходимите инструменти, за да достигнат до обективната истина и с възможностите след това да ангажират съответната отговорност от тези, които са нарушили закона. Тъй като няма съответната компетентност, президентът не разполага и със съответните инструменти. Той не може да разпитва, да възлага технически експертизи, да оценява доказателства и т.н. Т.е. дори и да се състави подобна комисия, тя не би имала средствата, с които да достигне до обективната истина", категоричен е президентът.  

Водещи

Най-четени