Плевнелиев: Радев не спазва закона, извънредните избори не са решение 06.09 | 10:00
"Трябва убедените демократи в България да се мобилизират и да направят своето мъдро решение"

"Президентът не спазва куп закони и Конституцията на държавата и протестиращите, които казват, че искат върховенство на правото, но нямат нищо против неговите действия. Затова протестът няма да успее. Създателите на мутрите са в президентството. Това са бивши агенти на Държавна сигурност", заяви президентът Росен Плевнелиев (2012-2017) пред Bulgaria ON AIR.
"Трябва убедените демократи в България да се мобилизират и да направят своето мъдро решение. Ако бяхме истински демократи, ако имаше политически елит, ако партиите вярваха във върховенството на правото, то тогава има подадена ръка, включително от протестиращите. Искаме промяна на системата, добре, има промяна в конституцията. Системата не работи, значи дайте да променим конституцията. Въпросът е искаме ли и кога искаме тази промяна. Смятам, че Радев, който пред очите ни не спазва конституцията има още по-малко моралното право да говори за конституция. Той няма морално право да иска оставките на НС и кабинета, той е нелегитимен, защото не спазва върховенството на закона. Радев е НЕпрезидент. Кажете какво е решението. Ако има поне мъничко разум, политическа воля, ако наистина желанието за промяна на системата е налице, трябва да е облечено в решение, а не само в протест, коментира Плевнелиев. Ако казват А - искаме промяна, то трябва да дойде и Б - ето как. Ние трайно за съжаление сме се запокитили към казахските степи, а не към Европа. Нека всички партии да кажат, да, ГЕРБ има доброто намерение, да кажат: "Да, ние предлагаме една база, дайте да видим всички идеи". Ето тук липсва държавният глава", подчерта Плевнелиев.
"Извънредните избори не са решение. Тогава – 2013 г. по 50 000-60 000 бяха на улицата, сега са 600-1000. Не е нормално да не даваме решения. Сега са необходими решения, президентът Радев не е част от решението. Затова ГЕРБ казва, че, може би, решението е ВНС, за да променим системата, да имаме нова конституция. Едно ВНС изчиства всичко на ново, това е рестарт, ако го искате, заповядайте. Извънредни избори означава трайна нестабилност в държавата, а икономиката е в трудна ситуация. Мъдрото щеше да е държавният глава да се държи като балансьор в труден момент, а не като център нападател на опозицията", каза Плевнелиев.
Водещи
-
Киселова: Искането на оставката ми е тема, по която опозицията може да намери общ език
Парламентът е доказал, че може да работи въпреки неговата фрагментация
02.08 | 18:00
-
Стана известен последният есемес на Тодор Славков до Крушарски
Съобщението до бизнесмена Малък Тошко е изпратил десет дни по-рано - на 11 юли
02.08 | 17:40
-
Мира Радева в шок: Мъжът ми чака близнаци, изневерявал ми е с години!
Социоложката се развежда
02.08 | 17:00
Най-четени
-
Хиляди с глоби по 350 евро в Гърция
Камионите и автобусите нямат право да се движат в лявата лента, дори при изпреварване
02.08 | 15:00
-
Зафиров: Илияна Йотова е една от възможните за номинация на БСП-ОЛ за президент
Левицата ще участва на тези избори с амбицията да ги спечели, каза той
02.08 | 13:00
-
Протест затваря пътя към ГКПП "Маказа"
Призовават се гражданите, планиращи пътуване към Гърция в този ден и часови диапазон, да...
02.08 | 09:45