Плевнелиев въртял "сенчест" бизнес с кипърска дама 18.11 | 10:10
Натали Гурегян предизвика шумен, офшорен скандал
Президентът Росен Плевнелиев е въртял бизнес с кипърска дама, която предизвика шумен офшорен скандал в Русия. Натали Гурегян е собственик на кипърското дружество Wyclef holding. Това показва справка за актуалното състояние на кипърското дружество, публикувана в Търговския регистър по партидата на "Доспат пропъртис", информира в. "Репортер".
Публикацията е във връзка с продажбата на дружеството от Иво Прокопиев на Wyclef holding през декември 2012 г. Кипърската компания е пресечната точка в бизнес интересите на Росен Плевнелиев и Иво Прокопиев. Тя беше използвана като механизъм да бъде отклонена към Кипър част от печалбата при продажбата от Прокопиев на мажоритарния пакет от "Каолин” в края на май тази година.
Но Wyclef holding
има дълга история и с Росен Плевнелиев.
Това дружество и друга офшорка – Stallberg investments, се появяват у нас през май 2008 г., когато влизат с по 33% дял в "Бългериън резиденшъл пропъртис”. Това е компанията, която изгражда Резиденшъл парк София – мястото, където живее президентското семейство. Останалите 33% от "Бългериън резиденшъл пропъртис” тогава придобива самото семейство Плевнелиеви чрез фирмата си "Плевнелиеви". Управител на "Бългериън резиденшъл пропъртис" пък става съпругата на президента Юлиана Плевнелиева.
Съжителството на семейство Плевнелиеви с офшорките продължава до август 2009 г., когато Росен Плевнелиев вече е министър. Тогава мястото на фирмата "Плевнелиеви" се заема от "Ателадиа", еднолична собственост на Юлиана. Тя остава и управител на "Бългериън резиденшъл пропъртис".
"Звездата" Гурегян
В Wyclef holding Натали Гурегян официално притежава всичките 5000 акции. Тя обаче е адвокат от специализирана в предоставянето на услуги по регистрация на компании и доверително управление кантора. Така реалният собственик на правата над Wyclef holding остава скрит.
Не толкова скрити са следите на Гурегян в друг офшорен скандал. По времето, когато си партнира с Плевнелиев при построяването на Резиденшъл парка, Гурегян управлява друга скандална кипърска компания - Tremaset Financial Company.
Дружеството и самата Гурегян попадат под наблюдението на Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ) известно като "Офшорлийкс". Това става в най-мащабното журналистическо разследване за офшорни връзки на политическия, управленски и бизнес елит на Руската федерация. Събран е масив данни от 2,5 млн. файла с информация за 120 000 офшорни компании, регистрирани на Британските Вирджински острови (основната част от данните), в Сингапур, Хонконг и на островите Кук.
Според разследването управител в скандалната Tremaset Financial освен партньорката на Плевнелиев е и Александър Провоторов – директор на най-големия телеком в Русия – Ростелеком.
Пред руския всекидневник "Ведомости" Провоторов обяснява, че е бил директор в кипърската офшорка преди да заеме пост в телекома. В крайна сметка дали заради скандала с офшорката или по друга причина, през март 2013 Съвета на директорите на Ростелеком освободи Провоторов.
И шефът на Райфайзен банк с офшорки
При мащабното разследване в Русия бяха открити десетки случаи на участие на политици и бизнесмени в офшорни фирми. Сред тях са жената на вицепремиера Игор Шувалов, синът на бившия министър на промишлеността Виктор Христенко и др.
Но скандали имаше не само в Русия. Eдин от най-известните и утвърдени банкери в Европа – главният изпълнителен директор на "Райфайзенбанк Интернешънъл" Херберт Степич подаде оставка именно заради "Офшорлийкс" в края на май.
Степич бе принуден да се оттегли, след като германският в. "Зюддойче цайтунг" и австрийското сп. "Нюз" разкриха, че висшият банкер тайно е контролирал две офшорни компании в Хонконг и Британските Вирджински острови. Херберт Степич призна, че е основал две компании през 2006 и 2008 г. с цел да инвестира в недвижими имоти в Сингапур.
Българската връзка
Още през април тази година в интервю за предаването "Неделя 150" на БНР координаторът на ICIJ за Източна Европа Стефан Кандеа каза, че засега е трудно да се каже колко точно българи имат сметки в офшорни зони, но беше категоричен, че български имена в "Офшорлийкс" ще има. Липсата им до момента може да се дължи на бавната обработка на информацията. Неотдавна директорът на ICIJ Жерар Райл потвърди пред български журналисти, че все още не са обработени около 70% от наличните файлове. Така че българските политици не са загубили шанса си да блеснат в базата данни "Офшорлийкс".
А че разполагат с офшорни сметки, показа историята от последната седмица с Христо Бисеров. Колко обаче ще са имената на българските политици в "Офшорлийкс", засега остава неясно. Повече светлина може да хвърли само прокуратурата.
Водещи
-
Всеки може да занесе вейп за изследване в съдебната химико-токсикологична лаборатория в Александровска болница
Изследването струва 178 лв. и се извършва в рамките на 2-3 дни.
03.01 | 17:40
-
Общината с важна информация за гъстата мъгла и чистотата на въздуха в София
Замърсяването на въздуха в последните дни остана под критичното, въпреки екстремните...
03.01 | 17:00
-
„Зелени Балкани“ отговориха на нападките: Птиците край Копривщица не са отровени, не е и птичи грип
Според аутопсията, става дума за смърт, причинена от стрес. Отчетени са масивни кръвоизливи в...
03.01 | 16:20
-
Край на свободния достъп до Терминал 2 на летище София
Нова система за управление на автомобилния трафик пред Терминал 2 влиза в сила от 9 януари
03.01 | 16:00
Най-четени
-
Шоково поскъпване на хляба в началото на годината
Хлябът поскъпна с 40 стотинки за три дни
03.01 | 13:59
-
До март 2025 трябва да въведем европейските правила за минималната заплата
Информацията става ясна от отговор на министъра на депутатски въпрос в Народното събрание.
03.01 | 10:20
-
Костадинов: След всяка коалиция на ГЕРБ остава поне един политически труп
"ГЕРБ се подготвя да изяде ДБ, БСП и ИТН, а те, така като гледам, нямат нищо против", написа...
03.01 | 14:20