Плевнелиев пред канал France 24: Никой в България не приема сценарий за излизане от ЕС! 03.07 | 13:01

Държавата ще брани правата на българите във Великобритания и правата на британците в България, заяви президентът

От iNews.bg

"В България не приемаме сценарии за излизане от Европейския съюз. Нито народът, нито политиците имат такива послания. Всички сме натъжени от резултата от референдума за членството на Великобритания в Европейския съюз, но всички останали държави-членки оставаме едно семейство. Това семейство ще остане сплотено и ще разреши заедно кризата". Това заяви българският президент Росен Плевнелиев в интервю за френския телевизионен канал France 24, цитиран от своя прессекретарият.

Държавният глава посочи, че в процеса на преговорите за излизането на Великобритания от ЕС държавата ще отстоява правата на българите на Острова, както и на всички европейци, които се възползват от правото на свободно движение в Обединена Европа.

"Раздялата между Великобритания и ЕС трябва да бъде легитимна и хуманна, а с Лондон трябва да останем близки приятели и партньори. Британските граждани, които живеят в България, безусловно ще продължат да се радват на гостоприемството на нашата страна.", изтъкна Плевнелиев.

Той обаче предупреди, че референдумът във Великобритания и изходът от него са сигнал за европейците да не се поддават на влиянието на популистите и националистите, а да се придържат към европейските ценности.

"Само по този начин e възможно да се преодолеят многобройните предизвикателства днес. Единственият начин да се разрешават кризите е чрез ценности. Никъде по света популизмът не се е доказал като способен да разреши проблемите на обществата, били те икономически или на сигурността", отбеляза президентът.

Българският държавен глава призова неяснотата в отношенията между Великобритания и ЕС да бъде прекратена възможно най-скоро, за да не се подлагат на риск стабилността и просперитетът в Обединена Европа.

"Несигурността е наш огромен враг. Тя би могла да доведе до загуба на доверие от страна на гражданите, на инвеститорите, на бизнеса. Отговорност на британските политици е да вземат решение да пристъпят към преговори с Брюксел, да запазят прозрачността в отношенията си с европейските партньори и да не позволяват да бъдат водени от късогледи политически интереси", заяви още той.

Плевнелиев очаква по време на преговорите между ЕС и Великобритания да стане ясно какви ще са последиците от национализма и популизма, довели до този резултат от референдума. Президентът обаче не смята, че напускането на Обединена Европа ще спести на Великобритания разходи или ще ѝ донесе повече ефективност и устойчивост. Според него преговорите ще се проточат с години.

Държавният глава декларира пред френския телевизионен канал, че България остава проевропейска страна с твърда принадлежност към европейското семейство: "В България не приемаме сценарий за излизане от ЕС. Нямаме и политически лидери, които да призовават към подобни действия".

"Пряката демокрация може много да помогне на обществата, но може и да доведе до проблеми, ако се превърне в инструмент в ръцете на популистите. Ситуацията във Великобритания ясно показа това. Видяхме как много от аргументите, които разпалваха антиевропейската реторика на Острова, се оказаха грешни", коментира той.

Президентът ни напомни, че целта на Европейския съюз е преди всичко да гарантира мира на континента. И предупреди, че разединението е най-сериозната опасност за европейците.

"Нека не позволяваме да се роди най-тежката криза - кризата на морала! Тя ще ни раздели. Имаме нужда от единство. Единственото решение на всички кризи, които срещаме, е общоевропейското решение", категоричен е Плевнелиев.

Държавният глава е на мнение, че само с общ европейски подход Съюзът може да се справи с миграционната криза. "Трябва заедно да направим границите си по-сигурни. Трябва да прилагаме процедурите за реадмисия с трети страни, да бъдем проактивни", апелира той.

 

Росен Плевнелиев призова европейските лидери да покажат характер, да останат единни в позицията си по кризата в Украйна и заедно да работят за ограничаването на външните заплахи, които биха могли да дестабилизират континента.  

Водещи

Най-четени