Плевнелиев призова: Да впрегнем хакерите в борбата с киберпрестъпността 02.04 | 13:53

Президентът поиска общ закон за НРС, НСО и службите за сигурност

От Ивелина Георгиева

Интелигентните млади хора в България и достатъчният брой хакери, които имаме, да бъдат "пренастроени" и да заработят за идеята за реализацията на киберотбраната и за противодействие на кибератаките.

Това предложение направи президентът Росен Плевнелиев по време на Международната конференция на тема "Интелигентна отбрана, обединява и споделяне: Източноевропейският поглед върху многонационални иновативни подходи на способностите".

"Ако създадем един back-up център за киберотбрана на НАТО в България, това ще бъде прекрасно, защото тогава България ще се позиционира като една от най-високотехнологичните държави", заяви още президентът.

По време на своето изложение той изтъкна още, че сме първата държава, която поставя темата за липсата на коопериране и за огромните възможности, които могат да имат държавите от Югоизточна Европа, ако заедно купуват отбранителна техника.

Ако всяка една от държавите в Югоизточна Европа специализира, приоритизира, но е готова и да отвори вратите си за коопериране в рамките на региона, така че заедно да купуваме самолети, хеликоптери, фрегати и отбранителна техника, ще постигнем много по-ниски цени, смята президентът Плевнелиев.

В рамките на това коопериране можем да се договаряме и с военни компании, защото, ако се купят 30 самолета - те ще трябва и да се поддържат в региона. В тази инициатива България е водеща и вече е отправила покана към лидерите на държавите в региона за съвместното закупуване на отбранителна техника. Работим на експертно ниво, добави Плевнелиев.

Трябва да търсим съвсем нови измерения на регионалното коопериране и затова към УНСС ще бъде създаден център, който да се занимава с темите на "интелигентната отбрана". С този термин се обозначава политиката и стратегията, която предлага алтернатива за неутрализиране на негативното влияние и намаляващите отбранителни бюджети на страните членки на НАТО, обясни Плевнелиев.

Вече има заявки от Австрия, Македония и Сърбия за участие в този регионален център към УНСС. Според Плевнелиев следващите покупки в областта на отбраната трябва да бъдат направени много по-умно и интелигентно, както и по-практично, отколкото досега са се случвали.

В месеца на политическите консултации политическите партии са казали пред Плевнелиев, че ще бъде добре, ако Националната разузнавателна служба (НРС) мине към изпълнителната власт, защото тя е основен консуматор на нейната информация – над 95%. В същото време не е имало особени разногласия по въпроса Националната служба за охрана (НСО) да остане към президентската институция. 

Според Плевнелиев е много по-важно да се направи общ устройствен закон, а не да се направят само отделните закони за НРС и НСО. "Той е приоритет за всички служби – имаме най-различни служби в сектор сигурност и част от тях имат припокриващи се функции – някои се борят срещу тероризма, други срещу наркотиците и т.н. ", обясни още президентът.

С общия закон ще позиционираме много ясно всяка структура и така ще се посочи много ясно коя служба с какво се занимава и отделно ще могат да бъдат създадени ясни механизми за контрол. Много по-лесно ще бъде на базата на този закон да се направят законите за всяка една служба.

Водещи

Най-четени