Плевнелиев се притесни ЕС да не се раздели 25.04 | 14:37

Президентът с изявление за старта на предизборната кампания за евровота на 25 май

От iNews.bg

Призовавам българските партии да проведат истински, качествен дебат по европейския дневен ред. С този апел президентът Росен Плевнелиев започна изявлението си по повод старта на предизборната кампания за изборите за членове на Европейския парламент на 25 май.

"Предстоят европейски избори. От днес официално започва предизборната кампания. На 25 май за нашето доверие ще се борят 15 партии, 6 коалиции и 4 независими кандидати. Участниците ще имат възможност да представят своите платформи, идеи и визия за развитието на България и ЕС", посочи той.

По думите му на тези избори ще гласуват около 400 милиона избиратели от 28 държави.

Според държавния глава е важно страната ни да бъде активен участник в европейския дебат, а не пасивен наблюдател.

"Българската нация е една от най-проевропейските", подчерта президентът и допълни, че са необходими реалистични послания с ясни аргументи, защото компроматната война, безкрайните скандали, очернянето на опонента не е избор, а цели отдръпване на хората от политиката и гласуването.

Плевнелиев се опаси от съществуващата сериозна опасност светът да бъде върнат трайно към политики от XIX век – на велики сили и периферия между тях.

Той предложи България да допринесе за развитието на ЕС, като внесе в него своите идеи и визия за развитието на съюза.

"Българските граждани имат право да чуят ясно позицията на всеки от кандидатите. Има много конкретни теми в европейския дневен ред. Те дават възможност на всеки участник – партия или независим кандидат, да очертаят позициите и различията си", каза Росен Плевнелиев.

Според него става все по-ясна опасността ЕС да се раздели на център и периферия, на държави в еврозоната и държави извън зоната на общата валута.

По думите му историята на Европа може да се промени преди и след Крим и това са теми, които определят бъдещето на България, дали ще бъде в периферията на ЕС, или в сърцето на евроинтеграционните процеси, както и бъдещето на Балканите и дали ще продължат своя курс към мирно и демократично развитие или към трайна дестабилизация.

България не трябва само декларативно да се противопоставя на идеята за Европа на две скорости и лансираната отново от Русия политика на велики сили, които имат своите изконни интереси и решават съдбата на малките, слабите и тези в периферията, смята държавният глава.

Той отново се обърна към българските политици, като посочи, че техен основен дълг е чрез поведението и активността си да преодолеят противопоставянето на стари и нови членки, на богати и бедни, на малки и големи нации.

"Това няма да стане чрез пасивност, песимизъм и ниско самочувствие, нито чрез очакване за снизхождение и помощ от по-големия и от по-богатия", показа компетенциите си президентът. Той добави, че в предизборните дебати липсват позитивни програми, конкретни решения за това как могат да се постигнат желаните цели.

"Досега виждаме само взаимни обвинения в некомпетентност и провал. Не бива да допускаме всички поотделно и заедно да се провалим при осъществяването на възможностите, които членството в ЕС ни дава", каза Плевнелиев.

По думите му няма как в предизборната кампания да се избегнат въпросите за икономическата криза и безработицата.

Президентът се подмаза на Европейската комисия, като заяви, че тя е въвела дуалната система в професионалното образование като основен механизъм за бърз преход от училище към първо работно място и затова трябва да се чуе от кандидатите ясен ангажимент за разпространението ѝ в Европа и за въвеждането ѝ в България в най-кратки срокове.

Той заръча на кандидатите и партиите ясно да се позиционират и ги призова към реализъм и честност, както и да обещават само това, което могат да изпълнят.

Държавният глава засегна и темата с инициирания от него референдум за изборни права на гражданите, който трябваше да се проведе заедно с евроизборите.

"Така със сигурност щяхме да съчетаем ползите от пряката и представителната демокрация и да повишим чувствително избирателната активност", посочи той.

Плевнелиев прехвърли вината на управляващите, като ги обвини, че се правят, че тези 570 000 граждани, които са се разписали в подписката, не съществуват.

"Вярвам, че България може да бъде модерна и просперираща в един силен и интегриран Европейски съюз. Предстоят ни избори за бъдещето на Европа, за нашето бъдеще. Става въпрос за мястото на България в нашия общ дом, защото Европа – това сме ние. С качествен дебат и силно участие на гражданите ще дадем пример, че се съобразяваме с желанието и гласа на народа. Да го направим за собствената си демокрация, да го направим за Европа", заключи Плевнелиев.

Водещи

Най-четени