По-засилено изучаване на български искат нашите в Германия 28.05 | 16:37
Съхраняване на родното самосъзнание и култура бяха основните теми на разговора им с Илияна Йотова

Възможностите за по-засилено изучаване на български език и признаването му за матуритетен обсъдиха с вицепрезидента Илияна Йотова представители на български дружества и съботно-неделни училища в Германия. Вицепрезидентът се срещна с тях във Франкфурт на Майн, където заедно с българската общност ще отбележи Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
В продължилата над два часа среща представителите на българската общност поставиха редица теми пред Илияна Йотова, като основните бяха свързани със съхранението на българското самосъзнание и българския език и разпространението на българската култура. Вицепрезидентът посочи, че признаването на българския език за матуритетен е въпрос на национални законодателства и двустранни споразумения.
"Акцент в политиката с българите в чужбина са усилията ни за опазването и разпространението на българския език", изтъкна вицепрезидентът. Илияна Йотова заяви, че е необходимо да се стимулира интересът и да продължи обучението по български език и в по-горните класове.
Вицепрезидентът определи съботно-неделните училища като най-големия успех в политиката с българите в чужбина. Но и те са изправени пред редици проблеми като липса на достатъчно квалифицирани преподаватели и липса на помещения за осъществяване на дейността им. Основен е проблемът с удостоверяването на владеенето на български език. Редица деца от чужбина искат да получат висше образование в България, но нямат сертификат за владеене на български език. Обсъдена бе и възможността за признаването в немската образователна система на българския като втори чужд език.
Необходимостта от завръщането и увеличаването на лекторатите по български език в чуждите университети също бе сред основните теми на разговора.
Присъстващите на срещата с вицепрезидента подчертаха, че идеята й за създаване на Български културен институт по примера на "Сервантес" или Гьоте институт ще реши много от проблемите с опазването, признаването и разпространението на българския език.
Илияна Йотова сподели идеята да се разширят постановленията на Министерски съвет за обучение на българи от историческите диаспори във висшите учебни заведения в България и по тях да могат да се обучават и българи от новата емиграция. "Трябва да привлечем тези млади хора, след завършването си може да останат в България, която изпитва недостиг на работна ръка", подчерта вицепрезидентът.
Илияна Йотова представи концепцията си за работа със сънародниците ни зад граница. "Липсва целенасочена политика на българската държава с българите в чужбина. Лозунгите "Върнете се в България!" не са реалистични. Всеки е избрал къде да живее и да се развива, но аз съм убедена, че можем да работим заедно за вашия просперитет и просперитета на България", изтъкна вицепрезидентът. Илияна Йотова посочи желанието на много от българите зад граница за съвместни проекти с българската държава.
Широко одобрение срещна проектът на вицепрезидента за интернет платформа за връзки на българите от цял свят помежду им и с българската държава.
В делегацията, ръководена от Илияна Йотова, е и проф. Искра Баева, член на Съвета за работа с българите в чужбина към вицепрезидента.
Водещи
-
Милен Велчев за еврозоната: Повече инвестиции, по-високи заплати, но и повече инфлация
Изнесените данни за изпълнението на Бюджет 2025 ми звучат песимистично, заяви бившият финансов...
01.07 | 21:00
-
Китай изобрети бойни "комари"
Миниатюрните нано роботи като този са предназначени за шпионски мисии или тактическо...
01.07 | 20:30
Най-четени
-
"Промяната" увисна на ръцете на ДБ
01.07 | 17:00
-
От 1 юли влиза в сила увеличението на пенсиите според Швейцарското правило
Всички пенсии се увеличават с 8,6%.
01.07 | 10:14
-
Скачат заплатите с 15 % в този сектор
По думите му, не става въпрос за криза, търсенето остава, но бизнесът се е научил да планира.
01.07 | 11:30