По-малко спасители на морето от 1 сптември 28.08 | 15:59
Туристите да не ходят на неохраняеми ивици, зоват те
От 1- ви септември, постовете на Бургаския плаж ще бъдат редуцирани. Това означава, че по- малък брой спасители ще бдят за сигурността на местните плажуващи и туристите в морето.
"Очаква ни хубаво време и със сигурност до края на септември на ивицата ще има много хора. Трябва обаче да бъдат по- внимателни, защото спасителите ще са по- малко", казаха морски стражи, които цяло лято са били по вишките.
През изминалия уикенд Бургаският плаж се пукаше по шевовете от хора. За радост, мъртво вълнение нямаше и флагът бе зелен- за спокойно влизане във водата и плуване.
"Тази година мъртвото вълнение връхлетя на няколко пъти и изискваше повишено внимание.- Морето отново взе жертви. Затова апелираме до края на сезона, който се очертава дълъг, с "циганско лято", хората да бъдат внимателни- да не посещават неохраняеми плажове и да се съобразяват със сигнализацията", обясниха морските спасители.
През късните есенни месеци те отново ще се върнат на работа по други работни места. Професията им е сезонна и през зимата те се хващат на работа като огняри, учители по физическо възпитание или охрана на обекти.
Тази година, на Северния плаж в Бургас, имаше и пет дами, които през зимата работят съответно като медицинска сестра, учителка, продавачка в мол, както и студентка по право и абитуриентка от Руската гимназия.
Любопитен факт е, че през миналото лято две двойки, които са били спасители на вишките на ивицата, и са охранявали в една смяна, са се оженили. Това лято пак охраняват заедно, вече като семейства, издадоха техни колеги.
Професията на морския спасител застарява, затова, за да се привличат млади хора, са нужни по- високи заплати и държавата да се погрижи за целогодишна заетост, смятат стражите.
Източник: "Труд"
Водещи
-
Двудневна работна седмица в близките 10 г. прогнозира Бил Гейтс
Споед съоснователя на Microsoft хората вече няма да са необходими „за повечето задачи“ и ще...
18.01 | 13:40
-
След 25 г. преговори: ЕС подписа търговско споразумение с Меркосур
Ако бъде напълно приложено, споразумението ще създаде една от най-големите зони за свободна...
18.01 | 13:20
-
Експерт: Прибързаните промени могат да доведат до хаос в целия изборен процес
"Да се въведе забрана необучени членове на секционни комисии да участват в изборния ден",...
18.01 | 13:00
-
Велислава Делчева: Не съм потърсена от Радев за служебен премиер
"Ако бъда повикана, ще представя аргументите си, защо омбудсманът не трябва да заема този...
18.01 | 12:40
Най-четени
-
Почина актьорът Иван Несторов
Поклонението е на 21 януари, сряда, от 12:30 ч. в столичния храм „Свети Седмочисленици"
18.01 | 10:20
-
Гришо закрива вторнишката програма на Australian Open
Григор Димитров ще срещне чеха Томас Махач
18.01 | 11:40
-
Велислава Делчева: Не съм потърсена от Радев за служебен премиер
"Ако бъда повикана, ще представя аргументите си, защо омбудсманът не трябва да заема този...
18.01 | 12:40
-
Мирчев и Алгафари в остър сблъсък за машинното гласуване
18.01 | 12:00