По-строги наказания, европейски опит и ефективна зоополиция: Кръгла маса срещу насилието над животни 12.05 | 11:59

Категоричен е, че България може и трябва да почерпи европейски опит по темата.

От iNews.bg

Много са темите в публичното пространство, по които има дълбоки разделителни линии. Нетърпимостта към жестокостта към животните обаче безспорно ни обединява. Това е здрава основа да търсим решение заедно. Това заяви евродепутатът Емил Радев по време на откриването на кръгла маса на тема "Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните".


Той заговори за истински, а не символични мерки: "Хората излязоха по училище, отвратени от търговията със смъртта и гаврата с живи същества. Мощната вълна на спонтанни протести не бива да остава без отговор. Високо ценя сърцатата работа на неправителствения сектор. На общо европейско ниво предстоят законодателни промени, затова днешната дискусия е важна и в този по-широк контекст. Проблемът с насилието на животните няма да се реши с един арест. Трябва систематичен подход и по линия на правораздаването, и по линия на превенцията. Ставаме светители на нов тип престъпления и трябва да сме готови да отговорим с нови решения."

Радев призова за по-строги наказания, по-ефективна зоополиция, по-ефективни механизми срещу жестокостта и заплахите в киберпространството; реални, балансирани и работещи решения.

Премиерът Росен Желязков заяви: "Хуманността на едно общество е белег за неговата зрялост. В този смисъл, когато говорим за хуманизъм, трябва да си даваме сметка, че цялата идеология на хуманизма от 13-14 век, когато всичко е било насочено към емпатията и добродетелите на човека, е изминало достатъчно време, за да изразяваме човещината си към слабите, които не са само сред хората, но са и в природата. Въпросът не е за емпатията към нашите домашни любимци, защото всеки от нас знае, че нашето куче, коте, домашният ни любимец има, освен душа, способността да се страхува, да оценява отношението ни, да е част от нашия свят, заедно с всички негови недъзи. Начинът, по който обществото, не само отделният индивид, реагира на това, е показател за неговата зрялост."

Той подчерта обаче, че жестокостта е част от човешката природа: "Обществената енергия е насочена не само към налагането на моралните стандарти, а е насочено към тяхното прилагане с всички правила, с които обществото разполага. Днес съм сигурен, че ще се говори за правна рамка, законодателство, ново уреждане на обществените отношения, свързани със защита на животните, но и със защита на човека от това да не бъде жесток."

"Силата на един закон е в неговата ефективност, не в неговата радикалност. Затова трябва да мислим за доброто правоприлагане, а не само за санкциите. Нашето правителство успя бързо да изработи предложение, което заедно с другите такива ще бъдат предмет на разглеждане. Законопроектът вече е гледан на първо гласуване, и се надявам в тази дискусия да се постигне един широк консенсус и по начина, по който ефективно ще се правоприлага. Отдавна сме надживели библейския принцип "око за око, зъб за зъб". Ясно е, че има много емоция, гняв, обществена реакция, енергия. Тук обаче е ролята на институциите, които не трябва да действат не реактивно, а синхронизирано", каза още той.

По думите му ролята на МВР е голяма, отговорността на правораздавателните органи също: "Тази конференция има точно тази цел – да намери онази синергия, в която съм убеден, че това нещо вече го има и като координация, и като общо разбиране на работят институциите за създаване на различен вид обществени отношения, в които емпатията да бъде част от нормата, в които спазването на закона да бъде част от нашето разбиране за морал и етика, а нашето състрадание да се бунтува със средствата на закона и справедливите наказания за тези, които го престъпват."

И. д. главен прокурор Борислав Сарафов обяви в своята реч, че събитието е навременно и важно: "Множество криминалистични и криминалогични изследвания посочват, че насилието над животни обикновено прераства в насилие над хора. За съжаление, през последните години сме свидетели на изключително високи нива на жестокост навсякъде – в трамвая, на пътя, в дома и семейството. Това е обществено, социално зло и престъпление, срещу което трябва да се борим."

"Не мога да си представя, че някой плаща, за да гледа страданието, болката и смъртта на друг живот. Очевидно проблем с проявите на жестокост и насилие над животни има, съдейки по статистиката – за последните 5 години имаме предадени на съд над 300 лица, в т.ч. влизат и организаторите на боеве с животни, както и тези, които не полагат грижи за животните. Вероятно тази бройка е по-висока. Често сигналите са анонимни, не могат да се съберат необходимите доказателства, които да доведат до наказателна отговорност. Предизвикателство пред нас е и престъпната дейност чрез използването на съвременните технологии. Наясно сме, че съвременната престъпност се възползва от технологичните иновации, преди всичко свързани с криптовалута", допълни той.

Категоричен е, че България може и трябва да почерпи европейски опит по темата.

Правосъдният министър Георги Георгиев допълни, че проблемът е изключително сериозен и не може да бъде решен с една-единствена мярка: "Изисква, от една страна, работа по превенция, по връщане на нормалността, на разговора за ценности в обществото – най-сложната задача, тъй като с един закон не може да бъде свършено. Надявам се да продължим усилията заедно с представители на неправителствения сектор. Планираме информационни кампании, които да бъдат така потребителски ориентирани, човешки, да се направят посланията за необходимостта от доброто човешкото отношение към всяко живо същество."

"Не говорим за механично повишаване на санкциите, а за повишаването им по начин, който да улесни съдиите да индивидуализират наказанието съобразно обществената опасност и тежестта на съответното нарушение. Криминализирането на бизнеса със садизма над животни е новото. Извършването с користна цел, заснемането на тези недопустими деяния, самостоятелно са изведени в първоначална фаза като възможност да бъдат наказани, за да улесним правоприлагането в последствие. Общата непримиримост на общество и на институции, взети заедно, е комплексът от мерки, които могат да доведат до по-добри резултати", каза още Георгиев.

Водещи

Най-четени