По-строги наказания за насилие над животни влизат в Наказателния кодекс 22.04 | 16:59

Протестите в София, Русе и други градове доведоха до законодателни промени

От iNews.bg

Министерският съвет внесе днес в Народното събрание пакет от промени в Наказателния кодекс, които значително увеличават наказанията за насилие над животни. Законопроектът въвежда завишени санкции за организиране на боеве с животни, а също и специални наказания за случаите, когато жестокостта се заснема с цел разпространение.

Според мотивите на вносителите, въпреки че през 2023 г. санкциите за организиране на боеве с животни вече бяха завишени, случаите на жестокост не намаляват, а дори ескалират. Министърът на правосъдието Георги Георгиев представи законодателните промени на последното заседание на Министерския съвет.

 

 

"Предвидените досега санкции явно нямат необходимия и достатъчен възпиращ ефект срещу подобни прояви. Напротив, практиката на правоприлагащите органи показва, че подобни деяния продължават да се осъществяват и дори ескалират," се посочва в мотивите към законопроекта.

По-сурови наказания за снимане на жестокост към животни

Новите промени създават по-тежко наказуеми квалифицирани състави, когато деянието се заснема с цел разпространение, когато е извършено от две или повече лица, с користна цел или по поръчение на организирана престъпна група.

Законопроектът предвижда специален минимум на наказанието лишаване от свобода, както по основните, така и по квалифицираните състави. Увеличава се и специалният максимум на наказанията, за да отрази завишената обществена опасност на тези деяния.

Забрана за работа с животни

Нова мярка в законопроекта дава възможност на съда да налага и допълнително наказание - лишаване от право на упражняване на професия или дейност, свързана с отглеждане на животни, когато престъпленията са извършени от лице, което работи с животни.

За да се улесни разкриването и доказването на тези престъпления, се предлагат изменения в Наказателно-процесуалния кодекс и в Закона за специалните разузнавателни средства. Тези промени ще позволят на разследващите органи да използват СРС при разследването на престъпления, свързани с организиране на боеве с животни и жестокост към гръбначни животни.

Промените идват след скандален случай в Перник, където бяха разкрити двама души, които по особено жесток начин измъчват и умъртвяват животни, заснемат ги и продават видеата. Този случай предизвика протести в София, Русе и други градове в цялата страна.

Водещи

Най-четени