Подписали сме за газовата връзка с Гърция след намесата на САЩ 19.01 | 18:20

София и Вашингтон ще си сътрудничат по-активно в отбраната, енергетиката и киберсигурността

От iNews.bg

Подписаното в края на миналата година окончателно инвестиционно решение за междусистемната газова връзка България-Гърция (ICGB) е станало факт след намесата на Вашингтон. Това става ясно днес от думите на президента Росен Плевнелиев след срещата му с помощник-държавния секретар на САЩ Виктория Нюланд, която е на посещение у нас. Той отбеляза, че това се е случило не и без участието на една от създадените работни групи между България и САЩ, което се е случило след посещението на държавния секретар на САЩ Джон Кери у нас през 2015 г. Според думите на Плевнелиев работата им вече е довела до конкретни резултати, сред които подписването на окончателното инвестиционно решение за изграждане на интерконектора между България и Гърция. Според думите на президента на въпросните работни групи се дължало и осигуряването на циклотрон в изпълнение на проекта за изграждане на "Национален циклотронен център" към БАН.

"Стратегическото партньорство между България и Съединените американски щати е от изключителна важност не само за страната ни, но и за региона", коментира Плевнелиев.

Държавният глава отбеляза, че България изпълнява приетия на Срещата на върха на НАТО в Уелс План за готовност за действие и за повишаване на разходите за отбрана. "По моя инициатива се проведе заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, на което беше решено да бъде увеличен бюджетът за отбрана от 1.19% от БВП за 2015 г. на 1.35% за 2016 г. и постепенно той да достигне до 2 на сто през 2024 г.", заяви Плевнелиев. Президентът подчерта и значението на създадения в София през септември 2015 г. Щабен елемент за интегриране на силите на НАТО.

"Като активен и надежден партньор в НАТО и ЕС, България е фактор за стабилност и двигател на интеграционните процеси на Балканите", заяви държавният глава. Президентът и Виктория Нюланд откроиха значението на силните демократични институции и активните граждански общества.

Българската страна високо цени ролята на Инициативата на САЩ за гарантиране на сигурността на съюзниците в Европа, включително и чрез съвместни учения. България и САЩ ще задълбочат и сътрудничеството си и в сферата на киберсигурността, стана ясно по време на разговора.

Росен Плевнелиев и Виктория Нюланд обсъдиха и сътрудничеството между двете страни в областта на енергийната сигурност. Двете страни изразиха надежда изграждането на интерконектора между България и Гърция да започне възможно най-скоро и връзката да бъде въведена в експлоатация. Държавният глава допълни, че страната ни подкрепя и ускореното изграждане на Южния газов коридор и на газовия коридор Юг – Север, както и изграждането на регионална енергийна борса. Като друг ключов приоритет в двустранните отношения бе изтъкнато развитието на търговско-икономическите връзки и в частност привличането на повече американски инвестиции в България. Плевнелиев и Нюланд обсъдиха и напредъка по ключови за страната ни реформи, като акцент беше поставен върху съдебната реформа.

Водещи

Най-четени