Позлатяват короната на "Майка България" 23.05 | 15:18
Обновлението й е част от предприетите дейности за отбелязване на 100-годишнината от Балканската и войните за национално обединение
Короната на паметника "Майка България" във Велико Търново беше свалена, за да бъде изследвана и позлатена, съобщава Север.бг.
Обновлението й е част от предприетите дейности за отбелязване на 100-годишнината от Балканската и войните за национално обединение.
Почти 20-килограмовата корона беше смъкната чрез алпийски способ и сега предстои лабораторното изследване на метала, от който е направена.
Тя ще бъде позлатена, не само с цел подобряване на естетическия вид на паметника, но и за да бъде предпазена от корозия. Средствата за облагородяването й са предоставени от неправителствена организация.
През следващите дни паметникът "Майка България" ще бъде почистен със специални препарати, ще бъдат възстановени надписите по него и криптата му ще бъде осветена. Предстои да се създаде също проект за цялостно художествено осветление на паметника, с което да стане още по-атрактивен.
Водещи
-
Депутатите излизат във ваканция от 22 декември до 10 януари
Следващото редовно пленарно заседание е на 14 януари, сряда от 9:00 часа, добави той и пожела...
19.12 | 15:15
-
Цените на сезонните плодове и зеленчуци се повишиха с около 10 процента през последните два месеца
Търговия на едро
19.12 | 15:00
-
Безплатно паркиране в София за празниците – ето кога
Зоните за почасово платено паркиране няма да работят в следните периоди:
19.12 | 14:30
-
Костадин Костадинов: Категорично сме против хартиения вот!
"Тази мярка представлява необоснован разход и подарък за чужда държава", коментира...
19.12 | 14:00
Най-четени
-
Идеален фалшификат няма – ето как да разпознаете фалшиво евро в България
От МВР подчертават, че идеален фалшификат не съществува – винаги може да бъде открит елемент,...
19.12 | 10:15
-
КНСБ готви национални протести срещу решението на НС да не приеме бюджета
От там категорично заявяват, че замразяването на заплатите е недопустимо
19.12 | 11:00