Полицейска блокада в "Захарна фабрика": Събарят незаконни постройки 15.04 | 13:11

Пожелали анонимност източници съобщиха пред БНР, че е възобновено събарянето на незаконните постройки в квартал "Захарна фабрика", след като временно беше прекратено заради повредена техника.
По информация на БНР на хората на място е забранено да снимат.
Полицейската блокада не позволява на никой да влиза или да излиза от гетото, включително и представител на Българския хелзинкски комитет, който представлява жалбоподателите пред Европейския съд по правата на човека.
Пред БНР Радослав Стоянов уточни:
"Това, което се извършва в момента, със сигурност е в нарушение на закона. Европейският съд по правата на човека разпореди още в петък привременна защита на част от постройките тук, част от които знаем вече, че са съборени на хора, които са ни упълномощили да ги представляваме пред съда. Това означава, че е нарушен законът. Оттук натам най-вероятно данъкоплатецът ще плати сметката, не разбира се, нарушителят, а нарушителят със сигурност е районният кмет, който доколкото разбрах тук от полицаите, е разпоредил тези действия".
По последна информация 7 от близо 60 постройки са напълно разрушени, въпреки решението на ЕСПЧ – България да не пристъпва към събаряне на незаконните жилища.
От 5 часа сутринта деца, живеещи в тях, са на дъжда, разказа пред репортера ни Евелина Стоянова майката на две от тях:
"Никъде не ни пускат. Тук живеем, ето я личната карта. "Суходол-3" се водим. Не можем нито да излизаме, нито да влизаме. Ще дам децата на брат ми да ги прибере на топло. Те са от 5.00 часа сутринта на студа. Дъщеря ми е вир вода. Децата са гладни, жадни, мокри, всичко. Нашата къща още не са я бутнали, но ще я бутнат днес. Не знам защо не ни пускат от гетото", разказа жена, живееща в незаконното гето в столичния кв. "Захарна фабрика".
Кметът на район Илинден Емил Бранчевски заяви, че е в непрекъснат контакт с дирекция "Социални дейности" и има уверението, че ако има семейства, които няма къде да се подслонят, те могат да отидат в центровете за временно настаняване в София. По думите му няма деца без подслон:
"Малко е преувеличено, че са гладни и мокри. На сухо са децата. Тези, които също са там, бяха с родителите си тези деца, за да разберат какво се случва, и след това, когато пристъпихме към събарянето на подчертавам, празните вече, изпразнени от седмици къщи и постройки, които са от другите семейства, те също продължиха изнасянето на своите вещи. Децата си бяха откарани при роднини, други семейства. Междувременно в момента правим план за тези, които първоначално отказаха, но сега в крайна сметка поискаха все пак да бъдат настанени някъде, в момента правим план в центровете за временно настаняване в София да бъдат настанени", каза кметът на район Илинден Емил Бранчевски.
Водещи
-
Днес християнският свят отбелязва Велика сряда
Велика сряда е третият ден от Страстната седмица, водеща към най-големия християнски празник –...
16.04 | 08:44
-
Заради напускането на ДПС - ДПС: Управляващите партии с обща позиция
България се нуждае от редовно правителство, категорични са от ГЕРБ-СДС, БСП - ОЛ и ИТН
15.04 | 21:00
-
Подписаха договора за проучвания за добив на нефт и газ в Черно море
На церемонията присъства и премиерът Росен Желязков
15.04 | 20:45
Най-четени
-
Недоволство в Перник заради концесия за добив на въглища
Срещу разработването на находището се обяви и кметът Станислав Владимиров
15.04 | 16:45
-
Футболният лукс в Европа: Къде живеят звездите? 3
15.04 | 08:30