Полша задържа студент, планирал атентат на коледен базар 16.12 | 13:30
„Мъжът беше силно увлечен по исляма, търсеше контакти с „Ислямска държава“ и се е подготвял да извърши атака в Полша, в един от градовете по време на коледен базар“, заяви говорител на специалните служби на Полша
Полските служби за сигурност са задържали 19-годишен студент, заподозрян, че е търсил контакти с "Ислямска държава", и са му повдигнали обвинение за подготовка на нападение на коледен базар, което е можело да доведе до масови жертви, съобщиха властите във вторник, цитирани от агенция Reuters.
Матеуш В., студент в Католическия университет в Люблин, е планирал да извърши атака с използване на взривни вещества и е възнамерявал да се присъедини към терористична организация, заяви Яцек Добжински, говорител на специалните служби на Полша.
"Мъжът беше силно увлечен по исляма, търсеше контакти с "Ислямска държава" и се е подготвял да извърши атака в Полша, в един от градовете по време на коледен базар", каза Добжински на пресконференция.
Той отказа да уточни в кой град е трябвало да бъде извършено нападението, "за да не се предизвиква паника".
Добжински допълни, че младежът е бил задържан в края на ноември в апартамента си в Люблин, в източна Полша, като служители на Агенцията за вътрешна сигурност са иззели носители на данни и предмети, свързани с исляма.
Прокуратурата е повдигнала обвинение срещу Матеуш В. за "предприемане на подготвителни действия за извършване на терористично нападение, което е можело да доведе до смъртта или тежкото нараняване на много хора". Съдът е разпоредил той да остане в ареста за срок от три месеца.
В средата на юни Полша повдигна обвинения срещу трима 19-годишни мъже, заподозрени, че са събирали пиротехнически материали и са планирали терористични действия, включително нападение срещу училище в северния полски град Олщин.
"Запознати сте с този случай от Олщин, а сега имаме още един пример за подготовка на атака преди Коледа", каза Добжински. "Шокирани сме от инцидента в Сидни, шокирани сме и от атаките, които се случиха в предишни години преди Коледа в други европейски държави. Нека бъдем бдителни", призова той.
Водещи
-
Боряна Димитрова: Лек спад за ГЕРБ, лек ръст за ПП - ДБ
При по-високото участие в изборите намалява относителната тежест на част от партиите, спада и...
16.12 | 21:00
-
ЕС отстъпва от забраната на коли с двигатели с вътрешно горене през 2035 г.
Автопроизводителите ще могат да продават ограничен брой бензинови и хибридни модели при...
16.12 | 20:45
-
Калоян Паргов: БСП държи на редовния бюджет
Оставката на ИБ е с цел колективната отговорност пред партията в тази тежка ситуация, заяви той
16.12 | 20:30
-
ЕС санкционира шефа на Националното движение „Русофили" Николай Малинов
Санкциите включват замразяване на активи и забрана за пътуване на висшите представители на...
16.12 | 20:15
Най-четени
-
Politico: Лидерите на България и още 7 страни от ЕС искат пари, т.к. руската заплаха се засилва
Според властите им разходите за осигуряване на сигурността в региона не трябва да се поемат от...
16.12 | 14:45
-
Скъпотия? Ето кой плаща най-здраво за ЧНГ
Данните показват, че огромна част от туристите са направили своите резервации още през...
16.12 | 12:45
-
Александър Колячев: КЗП следи цените на 5 млн. продукта ежедневно 2
И посочи, че зелето е чудесен традиционен продукт, който в момента е на добра цена.
16.12 | 12:15
-
Седем са кандидатите за европейски прокурор от България
Срокът за кандидатстване беше от 24 ноември до 12 декември
16.12 | 14:20