Поне интернетът ни е интернет - радваме се на скорост стрела 13.11 | 22:00
Необходим е обаче ръст на инвестициите

За съжаление напоследък страната ни попада на дъното на положителни класации, спъват ни безработицата, бедността, негативизмът, които са завладели българина. За щастие в така създалата се мрачна картина се вижда светлина в тунела и оптимизъм. Родината оглавява класация за най-бърз интернет в Европа.
България е на първо място в Европейския съюз по скоростта на фиксиран широколентов интернет, но не бързайте да се радвате. В живота важи едно правило "не всичко може да е розово". При проникването му сред населението страната ни изостава значително и е предпоследна на Стария континент.
Това стана ясно по време на годишната среща на Българската асоциация на кабелните комуникационни оператори (БАККО) в Правец в сряда (12 ноември).
България заема незавидното предпоследно място по този показател в целия ЕС. Това представлява проблем за страната, защото може трудно да се изпълни планът на Европейската комисия за дигитална политика до 2020 г. Брюксел предвижда дотогава 50% от населението на съюза да имат достъп до интернет със скорост от 100 Mbps.
За да може да покрие изискванията на ЕС, България и операторите трябва да положат доста усилия и инвестиции, за да увеличат обхвата на фиксираните интернет мрежи, съобщава Капитал. Именно за това общите очаквания в индустрията са за консолидация на пазара, който в момента е доста фрагментиран. Подобни процеси вече се наблюдават, сочат данните на Съвета за електронни медии (СЕМ).
Според председателя на регулатора Георги Лозанов консолидацията на пазара в България за доставка на фиксиран интернет и телевизия вече е стартирала. По данни на КРС в страната през миналата година има над 400 фирми, които са декларирали, че се занимават с доставка на интернет и телевизия.
Според Лозанов това е знак, че процесът по окрупняването на пазара вече е започнал. България се опитва да подобри проникването на интернет в труднодостъпните и слабо населени региони, но за момента усилията не се увенчават с голям успех. В рамките на няколко правителства се пробваха да стартират обществени поръчки за изграждане на опорна мрежа до отдалечени населени места.
С огромно забавяне Изпълнителна агенция "Електронно-съобщителни мрежи и информационни системи" (ЕСМИС) обяви две обществени поръчки на обща стойност от около 40 млн. лв. в средата на октомври миналата година. Парите трябва да дойдат по линия на оперативна програма "Регионално развитие" и ако не бъдат усвоени до края на 2014 г., има опасност да бъдат изгубени.
Поръчките включват изграждане на канална инфраструктура, доставка на активно оборудване, инженерни и архитектурни услуги. В началото на есента беше пусната такава поръчка, като по данни на ЕСМИС от ноември вече е започнало полагането на кабелите в община Мадан.
Водещи
-
Росен Желязков: Кабинет начело с ГЕРБ няма в момента алтернатива
Ако има противници на еврото, винаги търсете кой има интерес да няма евро, посъветва премиерът
20.07 | 15:00
-
Борисов: За мен кметът на Варна е невинен, докато съдът не се произнесе
От центъра надясно, други освен ГЕРБ няма. Всички други партии са влезли вляво, в сферата на...
20.07 | 14:00
-
100 бона хонорар върнали Владо Карамазов в Би Ти Ви?
Снимките на „Traitors: Игра на предатели“ вече започнаха във Видин
20.07 | 14:30
Най-четени
-
Петкова за заловения рекорден кокаин: България успешно пази границите на ЕС
Участниците в контрабандата са ползвали дипломатическо прикритие за извършване на...
20.07 | 11:00
-
Мирчев: В КПК има списък с 88 кмета на ПП-ДБ, които са готови за бой
По думите му Делян Пеевски държи ГЕРБ, но не всички там са разбрали, че съдбата на Бойко...
20.07 | 11:20
-
16 лева за фрапе по морето
20.07 | 10:20