Пореден протест на майки заради НОИ 28.10 | 07:58

Те настояват за отменяне на всички разпореждания на НОИ, свързани с „неправомерното” получаване на майчинство

От Кремена Бедерева

Майки ще протестират пред парламента от 12 часа заради действия на Националния осигурителен институт (НОИ), съобщиха организаторите.

В протестна декларация до Народното събрание жените настояват да се отменят всички разпореждания на НОИ, свързани с "неправомерното” получаване на майчинство за деца до 2-годишна възраст. Засегнати са над 10 000 български майки.

"Ние не искаме да ни се опрощават сумите, а да се отменят изцяло, защото не считаме, че сме виновни за грешките, допуснати от институциите в държавата. Настояваме отговорността да бъде поета от тези, които допуснаха да съществуват противоречиви, объркващи и двусмислени законови разпоредби”, посочват засегнатите майки.

Те настояват още публично да се признае, че жените не са нарушители на закона, а са жертва на безхаберието и безотговорността на чиновниците от Националния осигурителен институт. Жените искат отговорните административни и контролни органи, които не са спрели навреме тези десетки хиляди според тях "нарушения”, да понесат последствията от виновното си и безотговорно поведение.

Сред исканията е и това да се ревизира същността на чл. 53, ал. 4 от КСО, като се състави ясна, точна и недвусмислена формулировка на законовата разпоредба, законодателят да направи съществена разлика между майки, записали децата си на детска ясла и такива, които са ги изоставили в специализирани институции изцяло на грижите и издръжката на държавата.

"Протестираме отново, защото няма да се примирим с несправедливото обвинение, че нарушаваме законите на Република България и че неправомерно сме получавали обезщетения за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. Протестираме, защото вярваме, че народните представители, които ние сме избрали, трябва да защитават нашите права, а не да гласуват двусмислени и объркващи законови разпоредби, заради които в момента сме потърпевши от така създалата се ситуация", заявяват още организаторите на протеста.

"Протестираме, защото поради невярна и неточна информация, подадена от НОИ (че майките, неправомерно получавали обезщетения, са само 5 %) се заблуждава цялата българска общественост, нещо повече - умишлено се настройва срещу нас. Протестираме, защото не сме съгласни да се поставя знак за равенство между нас и майки, изоставили децата си в социални домове. Протестираме, защото ние сме достойни и честни граждани на Република България, спазваме и ще спазваме законите на нашата държава, но настояваме те да бъдат точни, ясни и разбираеми за всеки, който трябва да ги спазва”, се посочва още в протестната декларация на майките.

iNews припомня, че в цялата страна се разразиха протести на недоволни майки. След което през юли парламентът реши да бъдат опростени лихвите по установените задължения към НОИ на майки, получавали неоснователно обезщетения за гледане на дете до 2-годишна възраст, докато то е посещавало ясла.

Това ще става в случай, че в шестмесечен срок от влизането в сила на измененията родителите погасят главницата. Предвижда се възможност хората, които вече са възстановили задълженията, в срок от една година да поискат обратно внесените суми по лихви.

Парите се връщат до два месеца след подаване на искането и по посочена от лицето банкова сметка.

По закон майките нямат право на обезщетението, ако децата им са в детско заведение, въпреки че срокът за получаване на майчинството още не е изтекъл.

След протестите на недоволните майки президентът на България Георги Първанов предложи тези суми да бъдат опростени, но препоръката на шефа на НАП Красимир Стефанов бе средствата да бъдат събрани от Националния осигурителен институт, като дори може да се помисли и за наказателни лихви.

Стотици майки се организираха във Facebook и дори внесоха жалба в Комисията за защита от дискриминация. Жалбата им бе против станалия пословичен чл. 53 от Кодекса за социално осигуряване (КСО).

Чл. 53 от КСО гласи, че паричното обезщетение при ползване на отпуск за отглеждане на малко дете не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детски заведения, включително и детски ясли.

Според жените, в този си вид законът е дискриминационен спрямо тях, защото ако детето бъде записано в ясла, то се нуждае от приблизително тримесечен адаптационен период, през който обезщетението няма да бъде изплащано, а майките няма да имат възможност да се върнат на работа.

Освен това, актът е определен като дискриминационен и спрямо безработните майки, които дори и да дадат детето си на ясла, нямат алтернативен източник на доходи, с които да плащат таксата за детското заведение.

 

Водещи

Най-четени