Почитаме Св. Марина, покровителка на брака и Южното Черноморие 17.07 | 09:36
Днес е празник ан Созопол и на имената Марин, Марина, Маринела

На 17 юли Българската православна църква почита паметта на Света великомъченица Марина. Тя се смята за покровителка на брака, водите и Южното ни Черноморие.
На 17 юли имен ден празнуват хората, носещи имена като Марин, Марина, Маринела и производните им. Празник има и черноморския град Созопол.
Според народните вярвания, Света Великомъченица Марина давала съвети за спасение на вярващите от болести и посещавала сънищата на тези, които вярват в нея. Именно заради това в много от църквите и манастирите, носещи нейното име, има вода с лечебни сили.
Тя била от семейство на езически жрец в Антиохия Писидийска (през трети век). Баща и я възпитал в идолопоклонство, но Бог ѝ дал да узнае истината и я призовал при себе си. В ранните години на младостта си Марина е била заведена на съд заради необуздаността си и вярата в Бог.
Пръв неин гонител станал баща ѝ, който бил ревностен поклонник на идолите и затова я намразил още щом разбрал за привързаността ѝ към Исус Христос.
Подложена на ужасни изтезания, мъченицата с твърдост понасяла мъченията и не преставала да се моли на Господ, който да я удостои да мине през водата на кръщението. Точно тези думи довели управителя на мисълта да я удави. Тъкмо свършила своята молитва във водата и оковите, с които била вързана и хвърлена в каца с вода се разкъсали и светлина огряла Марина. Тя стояла във водата и пеела хвалебствена песен.
След това била осъдена на смърт.
Водещи
-
Деница Сачева: Бюджет 2026 ще бъде предизвикателство
Няма да подкрепим текстове, които да правят журналистиката престъпление, категорична е тя
12.10 | 18:00
-
Петима задържани в Огняново по подозрение в купуване на гласове
Частични местни избори се провеждат в Пазарджик и Хасковско
12.10 | 17:40
-
Софийската топлофикация изтегля със седмица по-рано спирането на топлата вода
Дружеството предприема действия топлоподаването да бъде спряно от 13 октомври, вместо по...
12.10 | 17:20
-
Километрично задръстване на автомагистрала "Тракия"след предната катастрофа
Няма информация за пострадали
12.10 | 17:00
Най-четени
-
Държавата е основен работодател в една пета от общините
Това показва анализ на Института за пазарна икономика
12.10 | 10:00
-
Румяна Бъчварова: Тече процес на концентрация на власт
Според нея мотивът може да изглежда като персонална санкция срещу президента, но истинският...
12.10 | 14:00
-
Нови промени по АМ "Тракия"
Те са валидни за участъка в ремонт в Софийска област между 24-и и 33-и километър на...
12.10 | 10:40