Правителственият самолет излетя да вземе пребития българин в Охрид 20.01 | 17:15
Разпореждането е на министър-председателя Гълъб Донев
![Правителственият самолет излетя да вземе пребития българин в Охрид](http://inews.bg/pictures/2386593_1004.jpg)
По разпореждане на министър-председателя Гълъб Донев е организирано транспортирането до България на Християн Пендиков. Секретарят на организацията "Цар Борис III" беше нападнат и пребит в Охрид.
Правителственият самолет "Фалкон" с екип от Военномедицинската академия на борда – двама лекари и реанимационна сестра, отпътува за Република Северна Македония, съобщиха от правителствената пресслужба.
Пострадалият Християн ще бъде настанен във ВМА, където ще получи необходимото лечение.
По-рано днес от прессекретариата на държавния глава съобщиха, че България има готовност да организира въздушната евакуация на Християн Пендиков и да осигури неговото лечение у нас.
В същото време министър-председателят Гълъб Донев поиска съдействие при организацията по транспортирането на Пендиков за лечение в България от македонския премиер Димитър Ковачевски. Той изрази готовност за подкрепа при транспортирането със самолет на бития, както и за пълно разследване на случая и подвеждане под отговорност на извършителите.
Преди нападението Християн Пендиков е подал жалба в полицията за заплахи.
След атаката срещу него в българското външно министерстсво бе извикана посланикът на РС Македония в София Агнеза Руси Поповска.
Президентът Румен Радев остро осъди системните нарушения на правата на българите в РСМ.
Това е третото нападение за по-малко от два месеца срещу българския културен клуб в Охрид.
Водещи
-
Разходите за пенсии са скочили с 13,3% за една година
Размерът на извършените разходи по предварителни данни към 31 декември 2024 г. е 24 615,1 млн....
13.02 | 16:45
-
Ресторантьори: Оставят ни без оборотни средства с 20% ДДС
Те искат връщане на ДДС-то от 9%
13.02 | 16:30
-
Дуранкев: Комбинацията от непрекъснато растящи цени и високо ценово равнище води до недоволство
Важно е да се направи разлика между двете, подчерта той
13.02 | 16:15
Най-четени
-
Столична община мобилизира 75 снегопочистващи машини за справяне със зимната обстановка в столицата
Специален режим на Витоша
13.02 | 08:54
-
Мъж беше нападнат до НДК, задържаните са криминално проявени (ОБНОВЕНА)
Все още се изяснява какъв е поводът за агресията
13.02 | 15:00
-
Борисов: Ние сме за пазарна икономика, пазарът определя цените, всеки има да прави бойкоти, каквито иска
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира пред медиите бойкота на хранителните вериги днес.
13.02 | 10:30
-
Журналистът коментира първия контакт между Тръмп и Путин
"След първия официален разговор на Тръмп с Путин пред Украйна се очертаха три основни...
13.02 | 10:45