Правителството и бизнесът с нови мерки за пенсионната реформа 28.11 | 17:09
Минималната пенсия да се увеличи на 145 лева от догодина предлагат от правителството, а бизнесът иска прозрачност в пенсионната система
Правителството и бизнеса днес (28 ноември) обсъдиха и предложиха нови мерки за стабилизирането на пенсионната система.
От страна на правителството са категорични, че възрастта за трите категории труд ще се увеличи с една година от 1 януари 2012 година, съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов на пресконференция, на която представи мерките.
От 1 януари догодина стажът за пенсиониране за мъжете и жените ще се увеличи с по 4 месеца, с 2 г. се повишава осигурителният стаж за военните, а добавката за всяка година работа след навършване на пенсионна възраст се увеличава от 3 на 4%. Така хората ще бъдат мотивирани да остават по-дълго на работа, допълни още Младенов.
На практика от 2012 година възрастта за пенсиониране за жените става 61 години, а за мъжете - 64 години. Тази мярка няма да е последната -от 31 декември 2014 година постепенно възрастта ще се увеличава с четири месеца до достигане на 65 години за мъжете и 63 години за жените.
Тотю Младенов уточни, че пенсиите няма да се осъвременяват от 2012 година. Промяна ще има от 1 януари 2013 като тя ще се извършва само с индекса на потребителските цени, т.е с инфлацията. Това ще става на базата на предходната година.
От 1 юни обаче се увеличава размерът на минималната пенсия - от 136 на 145 лева, уточни обаче министърът.
По данни на НОИ в момента ефективната възраст на пенсиониране за трета категория труд за жените е 61 години, а за мъжете - 64,2 години, при необходимо изискване съответно 60 и 63 години. Това означава, че хората масово работят по-дълго, коментира социалният министър.
Мерките на бизнеса за стабилизиране на пенсионната система са срещнали разбиране от страна на правителството и имат много допирни точки, каза председателят на Българска стопанска камара (БСК) Божидар Данев.
Общите намерения между бизнеса и правителството са две, допълни той. От една страна да се повиши доверието към пенсионната система и от друга - тя да стане по-прозрачна.
"Трябва да се знае парите на входа къде отиват, кой ги дава и къде реално се озовават те на изхода" каза още Данев.
За целта бизнесът предлага въвеждането на лични вноски за всички държавни служители, без да се променя нетното и брутно възнаграждение и всички преводи да бъдат включени в бюджета на съответните министерства, за да е ясно какви са разходите за администрация.
Паралелно трябва да бъдат пренасочени в отделни пера в Националния осигурителен институт (НОИ) фондовете за ранно пенсиониране и за първа и втора категория труд, за да има чистота в приходната и разходната част, посочи още Данев.
Според представителите на работодателите осигурителните вноски за ранното пенсиониране трябва да се увеличат с 24% и да се извършва по-сериозен преглед на длъжностите в съответните министерства, по-специално в МВР и Министерство на отбраната, където ранно пенсиониралите се са най-много.
Санкционните лихви да бъдат намалени от 20 на 10% и така събираемостта на осигурителните вноски ще се увеличи, тъй като в момента е изключително ниска, заяви още председателят на БСК.
Ефектите от предлаганите промени ще бъде значително намаляване на дефицита - в момента той е 1,9 млрд. лева, посочи министър Тотю Младенов. С мерките догодина дефицитът в НОИ ще бъде намален с 28,4 млн. лева от вдигането на пенсионната възраст, а през 2013 година намалението ще бъде със 121 млн. лева.
Министър Младенов припомни и мерките предлагани от синдикатите. Част от тях са да се създаде възможност на контролните органи на НАП да установяват нарушения на трудовото законодателство по сключването на трудови договори и да предлагат административни наказания.
Синдикатите предлагат още да се криминализира укриването на осигурителни вноски, а изплащането на заплати да става само по банков път.
Има идея да се преосмисли преструктурирането на ТЕЛК като премине към НОИ. Идеята е този, който плаща инвалидните пенсии да има право да контролира процеса, поясни Младенов. Той подчерта, че става въпрос само за хора които имат трудово-осигурителни взаимоотношения това не включва хората в неработоспособно състояние.
Мерките ще бъдат предложени в петък (2 декември)на Националния съвет за тристранно сътрудничество, където трябва да присъстват и синдикатите.
Водещи
-
Ето какво време ни очаква днес
06.01 | 08:00
-
Еврозоната вече е мираж, смята финансистът Любомир Дацов
"За първи път се внася Закон за бюджета, който е незаконосъобразен", заяви той
05.01 | 18:00
-
Киселова: Няма проблем, че не е приет бюджет
По думите ѝ е въпрос на предложение от страна на правителството дали ДДС ставката върху хляба...
05.01 | 17:40
Най-четени
-
Слънцето се показва в неделя, идва затопляне
Максималните температури ще бъдат между 4° и 9°, в София - около 4°
05.01 | 08:57
-
Миролюба Бенатова: Очертава се пак да има избори, дори да има кабинет
Генка Шикерова: Големият отсъстващ за пореден път е Доган
05.01 | 12:00
-
След тест с кръв, урина и коса Кирил Петков доказва, че не взема дрога
Изследването е проведено във ВМА
05.01 | 14:30
-
Зимен Кръстовден е, ето какви са традциите
Вижте какви ястия се слагат на трапезата и как да ги приготвим на Попова Коледа
05.01 | 09:15