Правят нов закон и стратегически преглед на сигурността и отбраната 11.08 | 12:45
Няма да има съкращаване на звена или личен състав
Започва изработването на Стратегически преглед на сигурността и отбраната, съобщи днес зам.-министърът на отбраната Иван Иванов. Той участва в празника на Висшето военноморско училище във Варна.
По думите му процесът по създаването на документа ще продължи минимум две години и с него ще бъдат ангажирани и други ведомства. Според Иванов през този период МО ще направи преглед и на структурите си. Той каза, че няма да има съкращаване на звена или личен състав.
Зам.-министърът допълни, че започва разработката на нов закон за отбраната и въоръжените сили. По думите му настоящият е преправян многократно и в него липсват конкретни текстове за социалната политика на министерството. Освен това не е заложена възможността да се ползва капацитетът на военните университети и висшите офицери за военна експертиза. Иванов уточни още, че ще бъде създаден и нов закон за резерва на въоръжените сили, тъй като сегашният на практика е недействащ. Според зам.-министъра бъдещият закон трябва задължително да е съвместим с изискванията на НАТО, допълва БТА.
Иван Иванов каза още, че министерството ще настоява за следващата година бюджетът му да бъде сформиран на база 1,5 % от БВП на страната. Той съобщи, че предстои разработването и на нов План за инвестиции в армията.
Зам.-министърът и началникът на отбраната ген. Симеон Симеонов присъстваха на празника по случай присвояването на първо офицерско звание на курсантите от випуск-2013 на Висшето военноморско училище във Варна. Те връчиха пагоните и наградиха отличниците на випуска, чийто първенец е лейтенант Росен Трошев. На тържеството, което е кулминацията на честванията за 134-та годишнина на българските ВМС, присъстваха и представители на държавната и местната власт, офицери и много граждани.
Водещи
-
Макрон се среща със Зеленски, Стармър и Мерц в Лондон
Там ще обсъдят ситуацията в Украйна и текущите мирни преговори с посредничеството на САЩ
06.12 | 18:32
-
Арман Бабикян: Възможни са разговори между Радев и Пеевски, които не виждаме
"За растежа на Пеевски е нужен брилянтен представител на изтока и лявото като Радев", смята...
06.12 | 17:40
-
Боршош: Планинският туризъм е с ниско ниво на достъпност
Министърът на туризма коментира, че 2026 година трябва да е преломна за българския планински...
06.12 | 17:20
-
Никола Цолов с първи подиум във Формула 2
06.12 | 16:59
Най-четени
-
Мирослав е големият победител в "Игри на волята"
Той получи и голямата награда от 100 000 лева
06.12 | 11:20
-
Любен Дилов-син: Политически е изгодно да подадем оставка, но държавата има нужда от бюджет
Новата финансова рамка ще се хареса, смята той
06.12 | 13:00
-
Свлачище блокира движението по пътя Асеновград - Смолян
В град Пловдив са наводнени кръстовища
06.12 | 12:40
-
Екипажът на блокирания край Ахтопол „Кайрос“ има храна и вода за 3 дни
На борда на „Кайрос“ има 10 души екипаж
06.12 | 16:40