Празнуваме Съединението, което прави силата 06.09 | 09:00
Преди 137 години българският народ написва първите редове от своята нова история. След бунтове в различни градове на Източна Румелия, подкрепени от княз Александър I Батенберг, Съединението на България е постигнато на 6 септември 1885 г.

Преди 137 години българският народ написва първите редове от своята нова история. След бунтове в различни градове на Източна Румелия, подкрепени от княз Александър I Батенберг, Съединението на България е постигнато на 6 септември 1885 г.
И макар Берлинският конгрес да разпокъсва странни, той не успява да прекъсне здравата духовна нишка, която свързва Княжество България с Източна Румелия.
По традиция кулминацията на честванията са в Пловдив. Именно градът под тепетата е най-голямото населено място, което се завръща в границите на България, нещо бленувано силно и дълго.
Това е една от малкото дати, когато сме се изявили като истински Независим Народ, отхвърлил ярема както на поробителите, така и на т.н."Велики сили", чиято цел е била и сега е "да няма силна България".
Борбите между българските русофили и русофоби ескалират с Девето-августовския преврат, последван от абдикация на княз Александър Батенберг и скъсване на българо-руските отношения през есента на 1886 г.
Денят е обявен за официален празник на страната с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.
Фактът, че днес празнуваме 136-та годишнина от нашето национално Съединение, доказва, че именно "Съединението прави силата".
Водещи
-
Cъдът нa EC: "Бългapcĸи пoщи" тpябвa дa зaпoчнaт дa плaщaт ДДC
Пъpвaтa cмeтĸa e зa 2.7 милиoнa лeвa
19.06 | 19:20
-
След случая с ламборгинито на "Тракия": Митов разпореди промени за охраната от МВР
Той констатира, че настоящата уредба има множество дефицити по отношение възможностите за...
19.06 | 19:00
-
Провал на фериботната линия между Бургас и Истанбул
Парите на пасажерите, които са закупили билети, ще бъдат върнати
19.06 | 18:40
-
Арестуваха пак бг семейството, оставяло редовно бебето си на балкон в Солун
Семейството има още 3 деца
19.06 | 18:20
Най-четени
-
Борисов обеща на Н. Пр. Илашчук България да помага Украйна с търговия, кораби и бизнес
Киев има категоричната ни подкрепа за ЕС, увери посланика лидерът на ГЕРБ
19.06 | 13:50
-
Невероятно разкрие за цените направи шефът на НАП Румен Спецов
От 3 юни, когато НАП обяви масови проверки за предотвратяване на спекулата преди влизането в...
19.06 | 08:45
-
Цените в магазините литнаха нагоре
Всички основни стоки и храни са поскъпнали, минералната вода - с 40%
19.06 | 13:30
-
След 6 дни в неизвестност: СДВР откри 16-годишния Емил, майка му още не го е прибрала
Родителите на момчето едва вчера са подали сигнал в полицията
19.06 | 13:10