Предвиждат два нови района с по 600 места за бежанци 03.02 | 17:29
Новото ръководство на агенцията представи приоритетите си

Сред основните приоритети на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) за 2015 г. са подобряването на процедурата по предоставяне на закрила, повишаването на капацитета за прием и настаняването на търсещите закрила, подобряване на условията на живот в центровете и създаването на мерки за първоначална интеграция на бежанците. Това съобщи днес председателят на ДАБ Никола Казаков, който представи концепцията си за развитие на агенцията.
Казаков обяви, че повишаването на капацитета за настаняване предвижда два нови района с по 600 места всеки, за които се водят разговори с Министерството на отбраната.
Председателят на ДАБ посочи като свой приоритет и синхронизирането на националното законодателство с европейските стандарти и директиви. Казаков съобщи още, че агенцията ще търси ефективно сътрудничество с Европейската служба за подкрепа в областта на убежището, Върховния комисариат на ООН за бежанците и неправителствените организации. Сред целите на агенцията са ефективно управление и усвояване на средствата по Европейския бежански фонд и Фонд "Убежище, миграция и интеграция".
Друга основна задача на агенцията ще бъде изготвянето и прилагането на пакет антикорупционни мерки, сред които контрол върху процедурите по обществени поръчки и тясно взаимодействие с Главния инспекторат към МС, МВР и ДАНС.
Сред мерките за сигурност в центровете Казаков очерта денонощна охрана на териториалните поделения, дежурства на патрулни екипи на МВР и съдействие със службите за лица с рисков профил.
В момента се изработва и единна актуализирана националната стратегия в областта на миграцията, убежището и интеграцията, както и план с мерки за интеграцията на лица, получили убежище. Подготвят се законодателни промени, които да улеснят прилагането на успешен интеграционен модел, уточниха от пресцентъра на МС. Във външнополитически план вицепремиерът Кунева очерта усилия за преразглеждане на Дъблинския регламент, с оглед по-равномерно разпределение на миграционния натиск.
"Същевременно работим по евентуално предоговаряне на средствата по фонд "Убежище, миграция, интеграция" на ЕК, както и по намирането на други възможности в рамките на кохезионните фондове, за можем да посрещнем разходите по интеграционния процес", посочи още Кунева.
Водещи
-
Военна техника ще се придвижва по пътищата у нас
Автоколоните ще се ескортират от екипи на служба „Военна полиция“.
11.08 | 17:59
-
Регионалната здравна инспекция в Кърджали е регистрирала първия случай на СПИН за тази година
Потвърденият случай на СПИН не е установен по време на кампанията. Пациентът се е изследвал на...
11.08 | 17:40
-
България e сред осемте държави без законодателство за киберсигурност
Сериозни глоби при нарушения
11.08 | 17:20
-
51 пожара са възникнали днес, десет от тях са напълно загасени
Опасност за националния парк
11.08 | 16:59
Най-четени
-
Гастроентеролог: Внимавайте с яйцата, леда в заведенията и царевицата на плажа през лятото
Той е член на Европейското дружество по гастроентерология, активно участва в научни форуми в...
11.08 | 14:15
-
Откриха мъртва сърна, завързана в чувал
Тялото на животното е намерено в имот в селото, завързано в чувал.
11.08 | 12:30
-
Преди срещата на върха: При какви условия е възможен мир в Украйна?
Украинският президент Володимир Зеленски не беше посочен като участник в разговорите за...
11.08 | 11:30
-
35-годишен мъж е нападнат в дома си в центъра на София
Нападението е било заснето от охранителни камери на сградата.
11.08 | 10:15