Предлагат връщане на "добро поведение" при кандидатстване в гимназия 27.08 | 15:16
Последните 25 години учителите сами се справяли с възпитанието на учениците
Да се върне оженката за поведение която да носи 4 точки при формирането на бала за кандидастване след седми и осми клас.
Това предлагат Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Учениците, на които са наложена мерки или наказания, да бъдат лишени от този компонент.
Предложението се обосновава с идеята това да е първата стъпка в посока за по-добро българско образование, защото в образователния конгломерат има два равностойни стълба: обучение и възпитание. За съжаление вторият много важен клон възпитание беше забравен поради делегираните бюджети и необузданата политизация на образователната система, която допусна налагането на два паразитни приоритета: икономии на държавата за сметка на качественото образование и диктат на родителите по отношение на организация на системата и оценяването на ученици от учители, обясняват от синдиката.
Последните 25 години показаха, че учителите сами без подкрепа от институции и без партниране от родители, не могат да се справят с доброто възпитание, което да доведе до европейските и световни стандарти на доброто образование, пише в документа.
От синдиката искат още учителите квестори на изпитите да бъдат със статут на държавни експерти в деня на тестовете, а тяхното възнаграждение и разходи, като дневни и пътни, да бъдат гарантирани от МОН.
Синдикат "Образование" подкрепя безрезервно новата философия на МОН към въвеждане на многообразие в избора на балообразуващи предмети, като се отчита и запазва конкретиката на съответните профили или професии. Така при различните профили, за които ще кандидастват учениците след основно образование, ще трябва да показват резултати по всички изучавани предмети, а не както беше досега-акцент към само два от изучаваните предмети и осакатяване на подрасващите и лишаване от знания по повечето от изучаваните предмети, пишат още от синдиката.
Водещи
-
Ретрограден Меркурий от утре: Хаос, напрежение, скандали
Как ще повлияе на всяка зодия до 30 ноември
08.11 | 14:30
-
Тежка верижна катастрофа на АМ "Тракия", има пострадал
Инцидентът е станал на км 166 в посока София
08.11 | 14:00
-
Кандидатите за имигрантски визи за САЩ могат да бъдат отхвърлени при медицински проблеми
Според указания на Държавния департамент изпратени до служителите на посолствата и...
08.11 | 13:40
-
"Гънвор" си осигури финансиране от 2,4 млрд. долара
08.11 | 13:20
Най-четени
-
Архангеловден е: Ето какво се прави, а какво е забранено
Вижте и кой празнува Имен ден днес
08.11 | 09:00
-
Промени в движението днес заради вечното дерби
Мачът започва в 15 ч. на националния стадион "Васил Левски", очакват се 30 000 зрители
08.11 | 11:40
-
От днес спира движението по третата линия на софийското метро
Тя няма да се движи и в утрешния ден, на 9 ноември
08.11 | 09:15
-
Каракачанов: Кабинетът „Желязков“ подготвя предизборен бюджет
Държавата е на червено и 2026 г. ще я започнем с криза, защото никакви мерки не се вземат да...
08.11 | 11:00