Предлагат да има камери и паник-бутони в студентските общежития 05.03 | 16:04
Младежката организация на СДС иска сурови глоби за студенти, нарушаващи обществения ред

Да се въведат сериозни санкции за студенти, които нарушават обществения ред и не спазват определени правила. Това предложи председателят на Младежкия съюз на демократичните сили (МСДС) Христо Панчугов.
По думите му всеки студент, които откаже да плати глобата, не трябва да получава стипендия и дори не трябва да му се позволява да запише нов семестър. На най-сериозните нарушители университетите трябва да отнемат студентските права, допълниха от младежката организация на "сините".
Според тях е крайно време висшето образование да спре да се възприема като задължително. То е за хората, които наистина искат да учат, коментира Петър Славов, председател на Градския съвет на МСДС.
Два са основните проблеми в "Студенстки град", посочиха от младежкия съюз. Единият е свързан със сигурността на студентите и насилието сред тях, а другият - с управлението на студентските общежития. За решението на тези проблеми от МСДС предлагат няколко конкретни мерки, които ще допринесат за подобряването на ситуацията в "Студентски град".
Камери, паник-бутони и работещи домофони
За сигурността на студентите е необходимо да се създаде полицейско звено - постоянен участък, които да работи само за управлението на "Студенски град" с превантивна цел. Към този момент кампусът попада под управлението на 7-мо Районно управление на МВР, което обаче отговаря и за кварталите "Младост", "Дървеница", "Мусагеница", "Витоша", "Горубляне" и др.
От МСДС предлагат още да се поставят охранителни камери на входовете на общежитията и на ключови места, които да гарантират бърза реакция от страна на полицията. Поставянето на охранителни камери трябва да бъде вменено на университетите, а инвестицията затова не е толкова голяма, заяви Христо Панчугов.
Поставяне на домофони във всяка стая или паник-бутон за връзка с охраната в общежитията е друга мярка, предлагана от МСДС. Общежитията в момента разполагат с домофони, системата обаче не работи и трябва да бъде приведена в адекватна форма за работа, посочи председателят на МСДС.
Не централизирано управление, а правила и ред за осъществяването на контрола
Вместо централизирано управление, каквото предложи образователният министър Сергей Игнатов, младежите от СДС смятат, че е по-добре да се създаде координационен съвет, който да създаде единни правила и ред за осъществяването на контрола в студентските общежития.
В координационния съвет трябва да влязат всички институции, ангажирани с проблема - университети, студентски съвети, общината, Министерството на образованието, както и полицията.
Министерството на образованието да инициира одит за начина на досегашното управление на студентските общежития съвместно с отделните ВУЗ-ве, искат от организацията.
Проблемите в "Студентски град" са различни и те варират от особения му статут на квартал на София, а не като студентски кампус от западен тип, до контрола и прилагането на съществуващите към този момент правила и ред за допускане с студентските общежития и стопанисването им.
От МСДС поставиха въпроса, какво се случи с проверката по заведенията в "Студентски град" след трагедията в дискотека "Амнезия", когато бе убит студентът Стоян Балтов. "Освен затварянето на самата дискотека, нищо друго не сме чули от тази проверка", коментира Петър Славов, председател на градския съвет на МСДС.
От младежкото движение се обявиха категорично против централизираното управление на всички общежития към Министерството на образованието. Според тях това управление е вредно и води до корупция.
Всички предложени от МСДС мерки ще бъдат обсъдени в края на март по време на кръгла маса.
Водещи
-
Хората с най-ниски доходи биха имали най-големите ползи от участието на България в еврозоната
По данни на ЕЦБ "най-критична" инфлация е имало в цената на услугите.
15.05 | 13:00
-
Първан Симеонов: 55% от българите не подкрепят еврото
Над 60% от българите подкрепят ЕС, но се страхуват от еврото
15.05 | 12:15
-
Пламен Димитров: Протестите не са цаката, но така се чува гласът ти
Пламен Димитров напомни, че разходната част на бюджета за 2025 година е 97 милиарда лева, а...
15.05 | 11:45
-
Зам.-кметът по финанси на София с предложения за решаване на проблемите в градския транспорт
Решенията са ясни, но изискват политическа воля за консенсус, според Василев.
15.05 | 11:28
Най-четени
-
„Възраждане“ със съвет към президента Радев
От партия "Възраждане" заявиха, че са изчакали да видят дали ще има институционален отговор от...
15.05 | 09:59
-
Михайлов: Призовавам президента да влезе в НС и да разбута кочината
Във връзката със стачката на градския транспорт в София той заяви, че проблемът идва от...
15.05 | 10:59
-
Протестът на наземния градски транспорт в София под наслов "Достоен труд – достойно заплащане!
Учебният процес
15.05 | 10:30
-
Ивайло Мирчев: Радев натисна ядрения бутон с референдумa
Депутатът от "Да, България" направи и паралел между искането за референдум и про-руските...
15.05 | 10:45