Представете си какво би било, ако България не беше член на ЕС 24.04 | 17:00

Външният министър Кристиан Вигенин защити членството ни

От Теодора Кокаланова

"Представете си какво би било, ако България не беше член на ЕС. Бихте ли могли да пътувате, да учите и да се възползвате от всички предимства, които това членство ви дава?", заяви външният министър Кристиан Вигенин пред студентската аудитория в Бургаския свободен университет във връзка с позитивите, които членството на България в Европейския съюз, е донесло на младите хора. 

Външният министър отбеляза, че през последните години повече от 60% от стокооборотът на България е със страни от ЕС, а 65% от публичните инвестиции се извършват със средства от Съюза, като те имат съществен принос за ръста на икономиката ни.

Други плюсове, които Кристиан Вигенин изтъкна по време на срещата, са свързани с финансовите средства, идващи по линия на европейските фондове. През следващия програмен период страната ни ще разполага с 15 милиарда евро.

"Позитивен ефект върху българската икономика би донесло и стимулирането на сферата на туризма", каза още външният министър, като допълни, че за постигането на тази цел е нужна дългосрочна стратегия за устойчиво развитие на отрасъла, чието изпълнение да е ангажимент както на държавата, така и на бизнеса.

Той подчерта, че от държавата ни зависи съдействието за улесняване на процедурата по издаване на визи за чуждестранните туристи, както и развитието на културния ни и еко-туризъм.

Вигенин засегна и развитието на транспорта ни чрез Черноморския ни район. Той отбеляза, че в програмата на правителството е заложено като приоритет ускореното завършване на Коридор VIII до Бургас и Варна, магистрала "Черно море", ж.п. линията "Карнобат-Синдел" и контейнерните терминали във Варна и Бургас, както и развитието на синя зона Черно море – Средиземно море.

По думите на Вигенин въпреки наличието на всички тези позитиви, финансовата криза от последните години е оказала негативно влияние върху представата на гражданите за ефективността на ЕС. "Решението на този проблем се намира в реалния икономически растеж, създаващ нови работни места. Мерки в тази посока са заложени в Пакта за растеж и работни места, приет от ЕС през 2012 г.", отбеляза той.

По време на дискусията на тема "България в Европейския съюз: Осигуряване на устойчиво развитие" министър Вигенин не пропусна да засегне и темата за предстоящите избори за Европейски парламент. "Те ще са различни, защото за първи път освен за депутати, индиректно гласуваме и за председател на Европейската комисия", заяви той.

Според Договора от Лисабон, политическото семейство, което спечели изборите, ще излъчи и кандидат за председател на ЕК. "Колкото по-висока е избирателната активност, толкова по-голяма тежест би имал ЕП при налагането на своите решения", подчерта външният министър.

Срещата е втора поред в рамките на инициативата на Дипломатическия институт към Министерството на външните работи "Гласувам, защото се интересувам!", чиято цел е да стимулира участието на младите хора в евроизборите.  

Водещи

Най-четени