Представиха проекта за развитие и управление на ВиК в България 21.11 | 20:50

Стратегията е изготвена от експерти от Световната банка

От Мая Александрова

Депутатите от Комисията по околната среда и водите и от Комисията по регионална политика и местно самоуправление се запознаха с проекта на Стратегията за развитие и управление на ВиК сектора в България за периода 2014 – 2023 г.

На представянето на проектодокумента присъстваха министрът на регионалното развитие Десислава Терзиева и на околната среда и водите Искра Михайлова.

Десислава Терзиева отбеляза, че стратегията е изготвена от експерти от Световната банка и разглежда подробно състоянието на ВиК отрасъла.

В стратегията се прави анализ на нуждите за поддръжка и разширение на ВиК инфраструктурата, законодателството, регулаторните институционални проблеми, направените разходи в отрасъла, както и необходимите бъдещи разходи и възможностите за тяхното финансиране.

Предвижда се стратегията да бъде внесена за обсъждане в Министерския съвет следващия месец.

"Анализите показват, че със средства от европейските фонодове ще могат да бъдат финансирани около 30 на сто от общия размер на необходимите капиталови разходи във ВиК отрасъла през следващите десет години", заяви Десислава Терзиева.

В документа са представени четири сценария за финансиране според използваните източници на финансиране за постигане на целите, уточни тя.

В стратегията са заложени четири цели.

Една от тях е ВиК отрасълът да достигне съответствие с националните и европейските екологични изисквания. Друга цел на стратегията е ВиК секторът да е екологосъобразен, финансово и технически устойчив. Предвижда се още цените на ВиК услугите да са социално поносими за потребителите, както и качеството на услугите и ефективността на ВиК операторите да съответстват на добрите европейски практики.

Искра Михайлова отбеляза, че обсъждането на проекта на стратегия с депутатите от двете парламентарни комисии е много важно.

По думите й стратегията е документ, който определя развитието на ВиК сектора за един продължителен период и трябва да даде основата на програмирането на интервенциите в областта на ВиК сектора от ОП "Околна среда" за периода 2014 – 2020 г.

По думите й документът трябва да дефинира последователната обща национална политика в сектора, която да бъде подкрепяна както чрез инструментите на европейските структурни и кохезионни фондове, така и от национално финансиране, от други международни финансови институции или публично-частно партньорство, тогава, когато това е възможно.

"В стратегията трябва да бъде отчетено влиянието на заложените мерки върху бизнеса в България, на формирането на цената на услугите, както и участието на бизнеса в изпълнението на мерките на стратегията", смята Искра Михайлова.

Тя заяви, че едва 1,5 милиарда евро са предвидените средства по европейските фондове за водния сектор за следващите 7 години. Необходимите инвестиции в сектора обаче са около 12 милиарда евро.

"Очевидно няма да можем да решим проблемите в сектора чрез инструментите на ЕС и затова трябва да се търси баланс между това докъде стига поносимото повишение на цената на услугата, докъде стигат възможностите за инвестиции от държавата и в каква степен може да бъде използвано публично-частното партньорство", подчерта министърът.

Според Искра Михайлова недостатъци на проекта са, че в него потреблението на вода в България се разглежда статично без да се отчитат демографските проблеми на страната, другите подходи за използване на ВиК ресурсите, като например използването на дъждовна или пречистена вода за напояване, както и статичното приемане на дължината на водоснабдителната мрежа.

"Това са проблеми, които трябва да намерят адекватни отговори", подчерта Искра Михайлова, цитирана от "Стандарт".

Водещи

Най-четени