Президентът: Еврото да се въведе с консенсус, а не с незачитане на волята 12.05 | 16:45

Реакция от ЕС

От iNews.bg

Президентът Румен Радев подписа и внесе в Народното събрание своето предложение за провеждане на национален референдум с въпрос "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?". Това съобщиха от прессекретариата на президентството днес.

"Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус, с вътрешна убеденост на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля", се посочва в предложението за референдум, цитирано в прессъобщението.

 

Предложението и мотивите към него, които бяха подписани днес от държавния глава, са внесени в деловодството на парламента в 15:08 часа, съобщиха от пресцентъра на НС.

Премиерът Росен Желязков реагира остро, като призова президента да преразгледа намеренията си и парламента да не допуска за разглеждане подобно предложение. Според министър-председателя истинската цел на инициативата не е провеждането на референдум, а "внасяне на сериозно разколебаване на европейските институции за излизане на конвергентен доклад през юни".

"Считам, че подобно предложение би нарушило Конституцията, правото на ЕС и Закона за пряко участие на гражданите", заяви Желязков, като допълни, че отлагането на конвергентния доклад за декември би означавало, че "България може и да не е член на еврозоната през 2026 година".

Президентското предложение предизвика разделение сред политическите сили в парламента. ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС-Ново начало категорично се противопоставят на идеята, докато ИТН, "Възраждане", "МЕЧ" и "Величие" я подкрепят.

 

Мотивите на президента

В мотивите към предложението Радев подчертава, че националната валута е един от символите на държавността и част от националната сигурност и суверенитет. Той изтъква, че в българското общество няма консенсус относно готовността за въвеждане на еврото и точната дата, на която това да се случи.

"Референдумът ще бъде тест за демократичността на 51-вото Народно събрание и ще покаже кой приема принципите на демокрацията и кой отказва на българите правото да определят своето бъдеще", пише още в мотивите.

Според президента всенародното допитване ще върне към урните хиляди избиратели и независимо от резултата, "ще допринесе за изработване на национален консенсус по темата за готовността за въвеждане на еврото".

 

Реакция от ЕС

От Европейската комисия коментираха, че искането за референдум е от компетенцията на националните власти. Те потвърдиха, че очакват поисканият от България извънреден конвергентен доклад да бъде готов в началото на юни.

По правилника за работа на парламента, председателят на НС ще разпредели предложението между постоянните комисии според техния предмет. Председателят на НС Наталия Киселова вече заяви, че предложението вероятно ще бъде отнесено до комисията по бюджет и финанси и комисията по конституционни и правни въпроси.

Водещи

Най-четени