Президентът заплашва с вето, ако отпадне забраната за пушене 08.10 | 11:46
Не искал КСНС да бъде говорилня и затова не го свиквал
Президентът Росен Плевнелиев заяви, че ако отпадне забраната за тютюнопушене, той ще наложи вето на закона.
"Категорично заявявам, че ако се тръгне към каквото и да било връщане на стария режим, като президент ще се противопоставя и ще наложа вето", каза Росен Плевнелиев, съобщава БТА. "Не мога по никакъв начин да поставя като аргументи от една страна здравето на нацията и от друга страна изискванията на един или друг бранш. Здравето на нацията на мен ми е важно", каза президентът.
Росен Плевнелиев посочи, че режимът, който беше постигнат у нас, е въведен в много европейски държави. Той е ясен, категоричен, дългосрочно правилен, надявам се да не отстъпим от тази позиция, коментира Плевнелиев забраната за пушене в закритите обществени места.
Президентът ще се възползва и от своето право да свика Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС).
"Много е важно изпълнителната власт и парламентът да подадат сигналите към мен, че имаме готовност да дебатираме по продължаването на реформата в сектор Сигурност, в пакет, а не на парче. Министърът на вътрешните работи да посочи, че има готовност с промените в законите. Правителството през Съвета по сигурността към Министерски съвет да е ревизирало своите планове. Аз ще се възползвам от това право, когато дойде подходящият момент”, заяви Плевнелиев.
"Президентът има инициативата за КСНС. Когато той прецени, ще го свика веднага, но аз не искам този КСНС да бъде една говорилня”, подчерта той. Като държавен глава, аз нося отговорността Консултативният съвет по национална сигурност (КСНС) да не е говорилня, да не се провали, да не се получи политическо противопоставяне, а обратното – да бъде един ефективен инструмент за постигане на консенсус.
Коментарът на президента бе по повод думи на министъра на отбраната Ангел Найденов, че е добре да се свика КСНС, за кризата с бежанците от Сирия.
"Военният министър посочи, че има основание за свикване на Консултативен съвет по национална сигурност, същевременно каза, че няма смисъл да се свиква Съветът по сигурността към Министерски съвет. Малко странно е това изявление”, заяви държавният глава.
"Нека направим голямата разлика – КСНС към президента е консултативен орган, същевременно има Съвет по сигурността, който е изпълнителен орган. Там се ревизират плановете, там се осигурява финансирането, там се взимат важните решения. Очаквам, такива са и посланията, които получавам от министрите, от правителството, те реализираха своя план, знаят какво правят, имат съответното финансиране, ако трябва ще вземат допълнителни мерки. Изцяло в компетентността на изпълнителната власт е да се справи с проблема, който имаме”, посочи той.
"Президентът има инициативата за КСНС. Когато той прецени, ще го свика веднага, но аз не искам този КСНС да бъде една говорилня. За целта - изпълнителната власт трябва да е ревизирала плановете си; част от министрите си трябва да са направили много точни преценки, заявки; Министерството на финансите трябва да ги е одобрило; парламентът да е подготвил законопроектите в пакет, а не на парче. Ние си говорихме, че КСНС ще дебатира основно по темата с продължаващата реформа в сектор Сигурност. Това трябва да се подготви добре”, заяви Плевнелиев.
"Кризата с бежанците е повече от очевидна, но не бива по никакъв начин България да показва неотговорно отношение, защото бежанци има в много други европейски държави – Италия, Гърция, Малта. Нека си дадем сметка колко бежански вълни е имало в България през последните сто години. Нашата нация има своя опит, не можем да бъдем изненадани и безразлични към това, което се случва. Нормално е да действаме като отговорна държава-членка на ЕС. Не бива да се говори само за това как бежанците ще докарат в България болести, криминогенен фактор, терористи. Тези хора не са дошли тук от добро, те са прокудени от един отвратителен режим, който избива собственият си народ. Ние сме длъжни да им помогнем”, отбеляза президентът.
Плевнелиев откри Международната автомобилна конференция 2013 г., която се провежда в София под негов патронаж. Според него е необходимо държавата да подготви кадри за автомобилното производство.
"Искам да окуража българските техникуми и университети за подготовка на кадри. Искам да окуража правителството и парламентът да побързат със Закона за професионалното образование. България има много силна база за въвеждане на дуална система на обучение. Българските техникуми знаят, могат, но държавата трябва да ги подкрепи. Реформата в сектор образование ще въведе дуалната система на образование и в България и ще я надгради на база на съществуващия опит”, заяви президентът.
"Ставаме все по-амбициозни. Подготвяме мащабен проект – Автопарк България, който ще се намира в индустриалната зона във Видин. Има сериозен инвестиционен интерес към проекта”, посочи Росен Плевнелиев.
"Аутомотив клъстер България” се превръща в незаменим партньор за бизнеса и правителството, отбеляза Плевнелиев.
Водещи
-
Боряна Калейн е „Спортист на София“ за 2024 година
Сребърната медалистка от Париж оглави всички анкетни листи
02.01 | 18:00
-
Във вейпа, пушен от паднало от блок в Плевен дете, e имало наркотично вещество
Това заяви окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов
02.01 | 17:20
-
ЕРМ Запад: Няма срок за подаване на заявление от клиенти заради прекъснат ток по празниците
Не е вярно твърдението, че срокът за жалбите до компанията заради прекъсване на електричество...
02.01 | 17:00
Най-четени
-
Политолог: Има знаци, че не Бойко Борисов ще вземе първия мандат
ПП няма да останат в опозиция, а Сценарият с радикален нов спасител го играем през 15 години,...
02.01 | 11:00
-
Според личната година: Какво носи на всекиго 2025-а?
Година е орисана от войнствената деветка
02.01 | 11:40
-
Какъв стандарт на живот ще имаме тази година
Васил Велев, Георги Вулджев и Добромир Иванов обсъдиха икономическите тенденции
02.01 | 14:00