Президентът под прицела на ОЛАФ заради далавера с воден проект 21.02 | 07:30
Росен Плевнелиев и бившият строителен министър врътнали далавера с евросредства

Службата за борба с измамите с евросредства (OЛАФ) погва президента Росен Плевнелиев и бившия строителен министър Лиляна Павлова за далавера при изпълнението на воден проект, финансиран по програма ИСПА.
ОЛАФ се е сезирала по сигнал на ПК "Екогласност", съобщава в. "Монитор", като цитира председателя на клуба Емил Георгиев. Още през ноември "Екогласност" подаде сигнал в прокуратурата у нас за случая.
Става въпрос за проекта за изграждане на пречиствателни станции в Стара Загора и Димитровград по ИСПА, при който с решение на Плевнелиев и Павлова крупната сума от над 1 млн. лв. е отишла вместо в родна фирма в германска. Международният конкурс по проекта бил спечелен от консорциум "Хайткамп Маас", в който влизат две фирми - германската "Хайткамп строителен холдинг" и турската "Маас Арътма Системлери Иншаат Санай ве Тиджарет".
За подизпълнител пък била избрана старозагорската "Строителна компания Загора". Тя е натоварена със задължението да построи пречиствателната станция в града за 2,9 млн. лв. Посредник по плащанията обаче е била друга турска фирма ¬ "Интер Иншаат ве Префабрик".
"Впоследствие тя се оказва куха и българската фирма има да взима пари за извършена работа по проекта", припомни Георгиев. "Тя печели съдебно дело в съда да си ги получи, но въпреки това Плевнелиев и Павлова не са се подчинили на решението на магистратите", твърди председателят на "Екогласност".
Междувременно природозащитниците вчера обявиха и за нов строителен скандал по морето. "В него е замесена фирмата "СЛЕ-Груп", която купи от Тодор Бояджиев, кумец на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, терена от 29 дка с дюни в Несебър и се опита да го застрои с къщи", съобщи шефът на политическия клуб. "Сега въпросната фирма е притежание на Станимир Стоянов и Лъчезар Богданов
строи без разрешение в Св. Влас.
В курорта те вдигнаха сграда на 6 етажа с РЗП от 17 000 кв.м, без да имат разрешение за това. Строежът е само на 15 м от дюните и е близо до защитена зона", твърди той.
Георгиев предупреди, че ако прокуратурата постъпи по същия начин, както с дюните в Несебър, и не защити българската природа, то ПК "Екогласност" ще сезира генералния директор по околната среда на ЕК в Брюксел. По думите му проектът противоречи на Закона за управление на черноморското крайбрежие и вече е подаден сигнал до Върховната административна прокуратура за нарушенията в Св. Влас.
Природозащитникът обяви вчера още, че "СЛЕ-Груп" са били най-активни в инвестициите си през периода от 2009 до 2012 г. по време на управлението на ГЕРБ. "Основният чадър за дейността им е от правителството на ГЕРБ. Бояджиев е кумец на Цветанов и има обща фирма със собствениците "СЛЕ-Груп", уточни Георгиев.
Според него обществото чака от ДАНС и НАП истината за произхода на онези 4 млн. лв., с които "СЛЕ-Груп" са купили парцела в Несебър от кумеца на Цветанов. "Вместо това въпросните предприемачи Стоянов и Богданов получиха награда за "Благоустройствената инфраструктура и опазване на околната среда" за деня на строителя ¬ Димитровден", възмути се природозащитникът.
Водещи
-
"Промяната" увисна на ръцете на ДБ
01.07 | 17:00
-
Критично ниво на Дунав: Корабоплаването пред колапс
Собственици губят хиляди евро на ден
01.07 | 16:30
-
Затварят Айфеловата кула заради жегите
Посещенията на 1-ви и 2-ри етаж остават възможни
01.07 | 16:14
Най-четени
-
Скачат заплатите с 15 % в този сектор
По думите му, не става въпрос за криза, търсенето остава, но бизнесът се е научил да планира.
01.07 | 11:30
-
От 1 юли влиза в сила увеличението на пенсиите според Швейцарското правило
Всички пенсии се увеличават с 8,6%.
01.07 | 10:14
-
Пазарът на имоти: Реалност срещу възможности
Заплата срещу ипотека: Мисията "първи дом"
01.07 | 09:59