Преминаване на подлез в Шумен – изпитание на духа и тялото 25.07 | 15:40

Масово хората предпочитат да пресичат улиците на необозначени места

От Цанка Донкова

Пешеходците са най-уязвимите участници в движението. Именно, за да са защитени те, а и за да се улесни движението по натоварени улици и булеварди са създадени подлезите.

В Шумен обаче тези съоръжения са по-малко от 10, но дори и те не се използват. Причината е, че преминаването през тях си е изпитание и на дъха, и на тялото.

Подлезите са в лошо състояние. Камари от боклуци, храсти и непрогледен мрак плашат пешеходците и хората предпочитат да пресичат пътното платно на необозначени места, съобщава bTV.

"Вътре е абсолютна мръсотия, няма осветление. Заварих първия път, когато минах, един възрастен мъж, който твърде трудно се изкачваше - няма перила по стълбището, за детска количка е абсолютно немислимо да се мине”, обяснява Антония Нейчева.

Така хората масово решават да не използват подлезите, а да минат над тях. На местата, където освен че е забранено, но и опасно.

Част от подлезите в Шумен са изградени на места, където няма голям поток от хора. Затова и те не са поддържани добре, за останалите от местната община се ангажираха да бъдат почистени и осветени.

"На този етап, по всяка вероятност ще поискаме да се направят сметките за възстановяване на осветлението и отводняването, което също е много важно. Но не бих се ангажирал за момента дали ще го възстановим изцяло”, заяви инж. Иван Йонков - зам.-кмет на Община Шумен.

Около 15 000 лева ще са нужни поне един подлез да бъде приведен в нормално състояние, за да може пешеходците да преминават през съоръжението спокойно, а не да рискуват, пресичайки улици и булеварди на необезопасени места.

Водещи

Най-четени