При 20 зоопарка у нас 15 нямат лиценз да работят 15.08 | 11:10
Пазачите, изпуснали убития Алонсо, били двама

Преди дни ягуарът Алонсо избяга от Ловешкия зоопарк и бе убит от ловци. Предстои да бъде препариран и изложен като експонат в музей. Потерята авджии, която го издирваше, се кълне, че не е имало начин да го упои и спаси.
Смъртта му обаче предизвика много въпросителни около мерките за безопасност и състоянието на зоопарковете в България. Оказва се, че само пет от тях имат лиценз. Останалите работят на ръба на закона.
Ако нямаш лиценз за цигари и алкохол и ги продаваш в търговския си обект, със сигурност ще бъдеш глобен. Ако обаче лицензът на зоопарка ти е изтекъл, оказва се, можеш да работиш без проблем.
"Държавата е изключително пасивна в решаването на този проблем, просто защото може би така е по-лесно. Зоопарковете са собственост на общините и държавата като че ли не иска да се конфронтира с кметовете", коментира Явор Гечев от фондация "Четири лапи”.
В България има общо 20 зоопарка. 15 нямат лиценз, защото не са го подновили. Причината - липса на естествена среда за животните. Бетон вместо трева. Решетки вместо ограда. От екоминистерството само им разписват препоръки, които те полуизпълняват, защото пари няма.
"По закон лицензант е министърът на околната среда. Ако не отговарят на изискванията, могат да дадат предписания, които да бъдат изпълнени за срок, не по-дълъг от две години", заяви Гечев.
Лицензът на Ловешкия зоопарк също не е подновен. Изтекъл е преди година. Докато екоминистерството не отговаря директно, един ягуар избяга и е мъртъв. Заради неотстранени, а предписани мерки за безопасност.
След бягството на Алонсо МОСВ отправи четири задължителни препоръки към зоопарка – първо, да си набави пушка с далечен обсег, второ – гледачът, изпуснал Алонсо, оттук нататък да гледа птици, трето – да бъдат поправени пробойните в оградата, и четвърто – да държи връзка със специалист по залавяне на диви животни в естествена среда.
За да ги изпълни, Ловешкият зоопарк има два месеца. Резултатите заключват също така, че един работник е виновен за бягството на Алонсо. Оказва се, че били двама.
След инцидента директорът на парка Феодор Вацов вече е сериозно притеснен за бъдещето на зоопарка. Този път може и да го затворят.
Казва, че вече имат пари, за да оправят пропуските, и до 2020 г. ще направят всичко, за да живеят дивите котки в естествена среда. Дали Ловешкият зоопарк ще стане като този в Рим и майката на Алонсо ще доживее блажени старини, предстои да разберем.
Водещи
-
Всяка година държавата предоставя еднократна помощ от 300 лв. за родители на ученици от 1. до 4. клас и на осмокласниците
Сумата се разделя на две - за двата срока.
01.09 | 17:40
-
Най-добрият ни български тенисист Григор Димитров се прибра изненадващо в Хасково
Той се завърна в родния си град и зарадва малките тенис таланти.
01.09 | 17:20
-
Лекарите не препоръчват транспортиране на пострадалите в катастрофата край Монтана
При необходимост и в случай че състоянието на пациентите позволява те да бъдат транспортирани...
01.09 | 16:59
-
Ще настъпят промени в съдържанието на учебниците, които се използват в училищата
За някои класове се очаква това да се случи още през следващата учебна година.
01.09 | 16:45
Най-четени
-
Венета Райкова е новият автор и водещ на обичаното токшоу „Преди обед“
Със своята харизма, богат журналистически опит и признат литературен талант
01.09 | 10:45
-
Филип Буков явно не може дълго без гадже
Колкото и актьорът да обяснява, че ще си даде почивка от сериозни връзки, това хич не е така.
01.09 | 11:59
-
Военнослужещи от сухопътните войски и хеликоптер „Кугър” се включиха в битката с пожара в Рила
По думите му достигането до огъня е много трудно, тъй като пламъците са на много голяма...
01.09 | 10:30
-
След лятната ваканция народните представители се завръщат в пленарната зала
До момента не е ясно дали ще се съберат необходимите гласове, но политическите анализатори...
01.09 | 09:15